Yatırım yapmaya başla!

Bazı iOS Uygulamalarının Konum Bilgilerini Para Karşılığı Sattığı Ortaya Çıktı

App Store’da yer pek çok uygulamanın, kullanıcıların konum bilgilerini üçüncü kişilere para karşılığı sattığı belirtildi. İşte detaylar.
Bazı iOS Uygulamalarının Konum Bilgilerini Para Karşılığı Sattığı Ortaya Çıktı

Son dönemde pek çok web sitesi ve teknoloji şirketinde veri skandallarının yaşandığına tanık oluyoruz. Kurumlar bu tarz olayların önüne geçmek için sürekli önlemler alsa da, yeni veri sızıntılarının ardı arkası kesilmiyor. Güvenlik araştırmacıları yaptığı son çalışma ile bazı iOS uygulamalarının kullanıcıların konum verilerini reklam firmalarına sattığını ortaya çıkardı.

Bilindiği üzere yüklenen uygulamalar ilk açıldığı esnada kullanıcıdan konum verilerine erişim için izin isterler. Özellikle hava durumu, haberler ve fitness uygulamaları sıklıkla bu izni kullanıcılardan istiyorlar. Ancak yapılan araştırmalar, bu alanda çalışan uygulamaların konum bilgilerini üçüncü taraf veri şirketlerine ve reklam şirketlerine sattığını gösteriyor.

Popüler Uygulamalar Konum Bilgilerini Satıyor

Popüler Uygulamalar Konum Bilgilerini Satıyor

Milyonlarca kullanıcının konum bilgilerini sızdıran uygulamalar arasında oldukça popüler olanlarına rastlamak mümkün. Araştırmacıların tespit ettiği uygulamalar arasında ASKfm, NOAA Weather Radar, Homes.com, Perfect365, C25K 5K Trainer, Classifieds 2.0 Marketplace, GasBuddy, Photobucket, Roadtrippers, Tapatalk gibi sıkça kullanılan ürünler bulunuyor.

Toplanan konum bilgilerinin ise Reveal, Sense360, Cuebiq gibi firmalara satıldığı belirtiliyor. Uygulama geliştiricilerin bir kısmı ise kullanıcıların konum bilgilerini topladığını ancak para karşılığı başka firmalara bu verileri satmadığını belirtiyor. Firmalar ayrıca herhangi bir yanlışlık yapmadıklarını belirtiyor ve konum verilerini toplama esnasında kullanıcıyı uyardıklarını ifade ediyorlar.

Konum Verileri Nasıl Kısıtlanır?

Konum Verileri Nasıl Kısıtlanır?

Konum verilerinin kendilerinden izinsiz bir şekilde üçüncü kaynaklar ile paylaşılmasını istemeyen kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor. Kullanıcılar eğer verilerinin başka kaynaklar ile paylaşılmasını istemiyorsa çeşitli ayarlarını düzenleyerek bu durumun önüne geçebilirler.

Verilerinin paylaşılmasını istemeyen iOS kullanıcıları, Ayarlar>Gizlilik>Reklam menüsünden “Reklam Takibini Sınırla” özelliğini aktif hale getirerek konum bilgilerinin paylaşılmasının önüne geçebilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum