Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

iOS ve Android Mağazaları 2020’de İndirme ve Tüketici Harcaması Rekoru Kırdı

Yapılan araştırma ile mobil uygulama mağazalarının 2020 yılı içindeki indirme ve harcama rakamları açıklandı.
iOS ve Android Mağazaları 2020’de İndirme ve Tüketici Harcaması Rekoru Kırdı
Yorum

2020 yıl tüm dünya için COVID-19 pandemisinin etkisi altında geçti. Salgın nedeniyle insanlar evlerinde daha fazla vakit geçirdi ve mobil uygulamalara olan ilgilerinde artış yşaandı. Bu durum hem indirme hem de yapılan harcama oranlarına net bir şekilde yansıdı.

App Annie’nin yıllık raporuna göre, mobil uygulama indirmeleri 2020’de bir önceki yıla göre %7 artarak 218 milyar rekora ulaştı. Bu arada, tüketici harcamaları % 20artarak 143 milyar dolarlık yeni bir kilometre taşına ulaştı. Geliştiricilerin en çok indirme ve kazanç elde ettiği başlıca ülkeler arasında Çin, ABD, Japonya, Güney Kore ve Birleşik Krallık yer alıyor.

Rapora göre tüketiciler yalnızca Android cihazlarda uygulamaları kullanarak 3,5 trilyon dakika harcadılar. ABD’deki uygulama kullanımı, canlı TV izlemeye harcanan sürenin ötesinde artış gösterdi. Şu anda, ortalama bir Amerikalı günde 3,7 saat canlı TV izliyor, ancak şimdi mobil cihazlarında dört saat geçiriyor. Bu da yapılan harcamalardaki artışı açıklıyor.

Mobil Uygulamalara Pandemi Döneminde İlgi Arttı

Mobil Uygulamalara Pandemi Döneminde İlgi Arttı

Rapor, salgının 2020’de tüketicilerin uygulamaları kullanma şeklinde çok fazla değişiklik yaratmadığını, bunun yerine mobil uygulamalara olan bağlılğı artırdığına yer veriyor. Yatırımcıların da geliştiricilere olan ilgisindde artış yaşandı. Mobil şirketlere 73 milyar dolar sermaye aktarımı yapıldı. Bu rakam 2019’a nazaran % 27 artış olduğunu gösteriyor.

2016’dan 2020’ye kadar, mobil teknoloji şirketlerine sağlanan küresel finansman, önceki beş yıla kıyasla iki katından fazla arttı. Mobil oyunlara olan ilgi 2020’de de büyümeye devam etti. COVID-19 kilitlenmeleri ve karantinalar nedeniyle evlerinde kalan birçok kişi ile sosyal etkileşim sunan mobil oyunlar patlama yaşadı. Sosyal medya uygulamaları arasında TikTok ise en parlak yılı geçiren platform oldu.

TikTok 2020’nin Zirvesinde Yer Aldı

TikTok 2020'nin Zirvesinde Yer Aldı

Uygulama, Hindistan’daki yasağa rağmen bir önceki yıla göre %325’lik inanılmaz bir büyüme kaydetti ve harcanan zamana göre ilk beş uygulama arasında yer aldı. Kullanıcı başına harcanan ortalama aylık süre, analiz edilen diğer uygulamaların neredeyse hepsinden daha hızlı arttı. TikTok’un 2021’de 1,2 milyar aktif kullanıcıya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Tüketiciler, mobil cihazlarda geçirdiği zamanda %40 artış yaşandı. Yılın ikinci çeyreğinde pandemi etkisiyle insanların evlerine girmesi sonrası, video tabanlı uygulamalarda harcanan sürenin zirve yaptığına yer verildi. YouTube, Çin dışında analiz edilen tüm pazarlar arasında harcanan zaman açısından 1 numaralı akış uygulaması zirvedeki yerini korumaya devam etti.

Pandemi ayrıca mobil sipariş uygulamalarının kullanımının artmasına neden oldu. ABD, Arjantin, İngiltere, Endonezya ve Rusya’da sipariş uygulamaları 4. çeyrekte sırasıyla% 60,% 65,% 70,% 80 ve% 105 büyüdü. Zoom ve Google Meet gibi iş uygulamaları, evden çalışma uzaktan eğitimin etkisiyle son çeyrekte %275 büyüme kaydetti.

2020’nin en çok indirilen uygulaması TikTok olurken, bu platformu Facebook, Instagram ve WhatsApp takip etti. Raporda yer verilen bilgiler iOS ve Android resmi mağazaları App Store ve Play Store üzerinden derlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu