Yatırım yapmaya başla!

iOS 14 Araştırmacısı LinkedIn’in İzinsiz Veri Kopyaladığını Ortaya Çıkardı

Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı iOS 14 ile yeni bir güvenlik açığı daha ortaya çıkarıldı.
iOS 14 Araştırmacısı LinkedIn’in İzinsiz Veri Kopyaladığını Ortaya Çıkardı

ABD’li teknoloji devi Apple her yıl yeni iPhone modelleri ile beraber iOS sürümlerinin tanıtımını gerçekleştiriyor. Kullanıcıların geçtiğimiz yıldan bu yana iOS 13 işletim sistemini kullanıyor. BU sürümde başta karanlık mod olmak üzere pek çok yenilik sunulmuştu. Aynı zamanda ortaya çıkan hatalar ise Apple’ın başını epey ağrıtmıştı.

Teknoloji devi tüm bu sorunları yeni işletim sistemi iOS 14 ile ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde çevrimiçi olarak düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14’ün tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni işletim sistemi ile iPhone ve iPad kullanıcıları pek çok yeniliğe kavuşmuş olacak.

Apple’ın geliştirdiği ürün ve servislerin ağırlıklı olarak gizlilik odaklı olduğu biliniyor. iOS 14 ile gizliliğe yönelik yeni bir özellik ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde işletim sisteminin panoya veri kopyaladığı gerekçesiyle TikTok’un erişimini sınırlayacağı ortaya çıkmıştı. Yapılan son araştırma bu sınırlamaya başka uygulamaların da maruz kalacağını gösteriyor.

LinkedIn İzinsiz Veri Kopyalıyor

LinkedIn İzinsiz Veri Kopyalıyor

İş dünyasının bir araya geldiği sosyal medya uygulaması LinkedIn, iOS 14 üzerinde yapılan bir araştırma ile veri ihlali yaptığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde TikTok’un panoya veri kopyaladığı durumun bir benzerinin LinkedIn’de olduğu belirtildi. Araştırma ‘DonCubed’ adlı bir Twitter kullanıcısı tarafından yapıldı. Kullanıcı iPad Pro’da bu olayı tespit ettiğini belirterek, veri ihlalinin nasıl yaşandığını gösteren bir videoya yer verdi.

LinkedIn’de ürün mühendisi Erran Berger ise olayı doğruladı ve bu durumun yazılımsal bir hatadan kaynaklandığını söyledi. Berger ayrıca bu sorunu kısa zaman içerisinde çözeceklerini söyledi. Daha önce TikTok yönetimi bu durumla ilgili açıklamasında, “Bu sistemi uygunsuz ve kötü niyetli mesajları (spam) engellemek için kullanıyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

iOS 14 içerisinde bulunan yeni bir uyarı sistemi kullanıcıları benzer veri ihlallerinin yaşamasını engelliyor. Herhangi bir uygulamanın veri kopyalaması halinde iOS 14 kullanıcıları bildirim ile haberdar ediyor. Berger ise LinkedIn’in TikTok gibi veri kopyalama işlemi yapmadığını ancak yazılan içerikleri kontrol ettiğini ifade etti.

iOS 14 ile Android kullanıcılarının aşina olduğu pek çok kullanıcı iPhone ve iPad modellerinde yerini almış olacak. Yeni işletim sisteminin Eylül ayında tanıtılacak iPhone 12 modelleri ile kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum