Yatırım yapmaya başla!

iOS 13’te iPhone’un Kilit Ekranı Aşılarak Kişilere Ulaşılan Güvenlik Açığına Rastlandı

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 13’teki güvenlik açığı ile kilit ekranı aşıp kişilere ulaşmak mümkün.
iOS 13’te iPhone’un Kilit Ekranı Aşılarak Kişilere Ulaşılan Güvenlik Açığına Rastlandı

ABD’li teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu etkinlikte başta iPhone modelleri olmak üzere pek çok ürün ve servisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Şirket bilindiği üzere geliştirmiş olduğu ürünlerin yazılım desteğini de kendisi sağlıyor.

Mobil cihazlarında iOS işletim sistemine yer veren Apple, yeni özellikler sunarak daha iyi bir kullanım deneyimi vadediyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen etkinlikte iOS 13 işletim sistemine dair bir tanıtım gerçekleşmedi. Teknoloji devi mobil işletim sistemi ile ilgili tarih vermekle yetindi.

iOS 13’ün pek çok yeni özellik ile geleceği biliniyor. Ancak gelen son haber iOS 13 ile ilgil bir güvenlik açığı olduğunu gösteriyor. Bir araştırmacı iOS 13 üzerinde yaptığı çalışmada iPhone’daki kişilere kilit ekranını aşarak ulaşmayı başardı. Kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine önem veren başlıca şirketler arasında yer alan Apple’ın geliştirdiği yazılımda böyle bir sorunun yaşanması şaşırtıcı olarak değerlendirildi.

iOS 13’te Güvenlik Açığı

iOS 13’te Güvenlik Açığı

Yazılım devi 19 Eylül’te iOS 13’ü milyonlarca iPhone kullanıcısına dağıtmaya başlayacak. Pek çok yeni özellik sunması beklenen işletim sisteminde dikkat çeken bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacısı Jose Rodriguez, iOS 13’te kilit ekranını devre dışı bırakarak kişilerin bulunduğu rehber bölümüne ulaşabildi. Ulaşılan bölümde kişilere dair pek çok bilgiye ulaşmak mümkün. Bu bilgiler arasında kişilerin adres ve e-posta bilgileri yer alıyor.

Güvenlik açığından yararlanmak için kilit ekranında FaceTime’ın etkinleştirilmiş olması ve Siri’nin kullanılması gerekiyor. Rodriguez geçtiğimiz yıl yayınlanan iOS 12’de de benzer bir güvenlik açığına rastlamıştı. Araştırmacı bu sefer yine kilit ekranını bir şekilde aşıp cihazın içerisindeki bilgilere ulaşmıştı. iOS13’teki güvenlik açığı ile rehberdeki kişilerin fotoğrafı haricinde her bilgiye erişim sağlanabiliyor.

Araştırmacı bulmuş olduğu açığı 17 Temmuz’da Apple’a bildirdiğini ifade ediyor. Bilindiği üzere şirket iOS 13.1’in beta sürümünü yayınladı ve bu sürümde de aynı güvenlik açığının devam ettiği belirtiliyor. Apple’ın daha önceki işletim sistemleri iOs 6.1, iOS7 ve iOS 8.1’de benzer hatalar ile gündeme geldiği biliniyor. Videoda güvenlik açığı ile iPhone’un kişilerine nasıl erişim sağlandığına anık olabilirsiniz.

iOS 13 AR Gözlüğe İşaret Ediyor

iOS 13 AR Gözlüğe İşaret Ediyor

iOS 13’e dair geri sayımın sürdüğü şu günlerde araştırmacılar işletim sistemi üzerinde pek çok çalışma gerçekleştiriyor. Yapılan bir araştırmada iOS 13’ün içerisinde bulunan bir dosyada iPhone’da artırılmış gerçeklik deneyiminin nasıl kullanılacağına işaret ediyor. Dosyadan anlaşılacağı üzere Apple’ın iPhone uyumlu bir AR gözlük üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz.

Araştırmayı yapan Steve Toughton-Smith, Apple’ın iOS 13 ile beraber AR gözlüğünü test ettiğini söyledi. Teknoloji devi daha önce iPhone X ve üstü modellerde Animoji özelliği sunan bir AR kullanmıştı. Şirketin iPhone modellerine yönelik bir AR gözlük geliştirmesi sürpriz olmayacaktır. iOS 13’ün devam eden güncellemelerinde bu özelliğe dair yeni işaretlere tanık olabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum