Yatırım yapmaya başla!

Yapılan İnternet Hız Testi ile Bugüne Kadarki En Yüksek Seviyeye Ulaşıldı

Avustralya’da yapılan bir çalışma ile bugüne kadarki en yüksek internet hızına ulaşıldı.
Yapılan İnternet Hız Testi ile Bugüne Kadarki En Yüksek Seviyeye Ulaşıldı

Günümüz teknolojisinde internetin çok büyük bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geliştirilen ürün ve dijital servislerin büyük bölümü internet ağına açık oluyor ve kullanım amaçlarına yönelik en iyi hizmet verilmesi amaçlanıyor. Bu deneyimin iyileştirilmesi adına altyapı yatırımları da hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında hizmet sağlayıcılar kapsama alanlarını genişletiyor ve hat iyileştirme çalışmalarında bulunuyor.

Bu da her geçen gün çok daha yüksek internet hızlarına ulaşılmasını sağlıyor. Yapılan sonra araştırma ise bugüne kadar elde edilmiş tüm hız rekorlarını egale etmiş oldu. Avustralya’daki bilim insanlarının yaptığı çalışma ile yeni bir hız testi gerçekleştirildi. Testte 44.2 terabit veri aktarım hızına ulaşıldı. Uzmanlar dünya genelinde bugüne kadar böyle bir hıza ulaşılamadığının altını çiziyor.

En Yüksek İnternet Hızı Elde Edildi

En Yüksek İnternet Hızı Elde Edildi

Hız testi Avustralya’nın en büyük şehri olan Melbourne’de gerçekleştirildi. Özel bir çip ile yapılan testte 44 terabit hız elde edildi. Uzmanlar bu çipin 80 kızılötesi lazerin görebileceği işi tek başına gerçekleştirebildiğini belirtiyor. Ulaşılan hızın laboratuvar ortamında elde edildiğinin altı çiziliyor. Uzmanlar ilerleyen dönemde bu hızın son kullanıcıya ulaştırılabileceğini belirtiyor.

Çalışmada Swinburne ve RMIT üniversiteleri arasında bağlantı kuruldu ve bu hıza ulaşıldı. Sağlanan internet hızı ile FULL HD çözünürlükte olan binlerce filmin sadece bir saniye içerisinde indirilebileceği ifade ediliyor. Yapılan çalışmada veri aktarım hızı da 5.5 GB/s olarak ölçüldü. Günümüzdeki upload hızları göz önüne alındığında bu rakamın da oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırmada görevli Bill Corcoran ilerleyen yıllarda internete olan ihtiyacın artacağını söyledi ve küresel internet altyapısının çökme sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Elde edilen 44.2 terabit internet hızı ile saniyede 5.3 GB dosya boyutunda 1000 adet dosya indirilebiliyor. 100 GB büyüklüğündeki bir oyunun 1 salisede indirilebileceğini söyleyebiliriz.

Uzmanlar yüksek hızlı internetin tekil kullanıcılardan ziyade otonom araç ve tıp alanlarında önemli rol oynayacağına dikkat çekiyor. Bununla beraber yapılan çalışma ile Avustralya’nın sahip olduğu internet altyapısının da son derece gelişmiş olduğunun altı çizildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum