Yatırım yapmaya başla!

İnternetten Film İzleme Yasağı Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan, internetten telif hakkı bulunmayan içerikleri izleyenleri üzecek açıklamalar geldi. İnternet üzerinden korsan olarak film, dizi gibi içerikleri izleyenlere çeşitli yaptırımlar geliyor. İşte detaylar…
İnternetten Film İzleme Yasağı Geliyor

Son günlerde ülkemizde internet ile çeşitli kısıtlamaların ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den Wikipedia’ya yankı uyandıran erişim engeli, hala konuşulurken bir gelişme de internet üzerinden izlenen içeriklerle ilgili yaşandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, internet ağındaki korsan içeriklere ve izleyenlere karşı ses getirecek yaptırımlara hazırlanıyor. Bakan Nabi Avcı, korsan içerikleri izleyenlerin önce internet hızının yavaşlatılacağını, bu içeriklere erişimin devam etmesi halinde kullanıcıların internetlerinin tamamen kesileceğini açıkladı.

Bakan Avcı, Taslağın Görüş ve Önerilere Açık Olduğunu Belirtti

Bakan Avcı, Taslağın Görüş ve Önerilere Açık Olduğunu BelirttiBakan Avcı, söz konusu yasa ile sanatçıların dijital ortamdaki haklarının korunmasının amaçlandığını belirtti. Avcı açıklamasında, “bir sanat eserini korsan, yasa dışı bir şekilde kullanıyorsanız meslek birliğiyle birlikte sizin internet kullanımınızı yavaşlatmaktan internete erişiminizi yasaklamaya kadar bir dizi tedbir öngörülüyor” ifadelerine yer verdi.

Avcı, bir savcının başkanlık edeceği ve sanatçıların dijtal haklarını korumak amacıyla “Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi”nin kurulacağını sözlerine ekledi. Bu merkezden internet veri trafiği incelenecek ve korsan içeriklere erişim sağlayan kullanıcılara önce internet hız yavaşlatılması, yasağın çiğnenmesi halinde internete erşimin tamamen kesileceği belirtildi.

Bakan Avcı söz konusu yasa taslağının 30 gün boyunca bakanlığın sitesinde bulunacağını ve görüşlere açık olduklarını belirtti. Komisyon üyelerinden ve kamuoyundan gelen geri dönüşlerle beraber yasa taslağına son şeklinin verilmesi planlanıyor.

İnternet gibi denetlenmesi ve kontrolünün zor olduğu bir mecrada, taslağın yasalaşması halinde ne derece uygulanabileceği merak konusu. Bilindiği üzere internet ortamında, gelen her türlü kısıtlama ve engellemeye karşı kullanıcıların çeşitli yollarla bu yasakları deldiği bilinmekte. Bu bağlamda söz konusu taslağın yasalaşması halinde internet kullanıcılarının bunu nasıl karşılayacağı bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum