Yatırım yapmaya başla!

Intel’in Yetersiz İşlemci Üretimi Mac Satışlarını Olumsuz Etkiledi

Teknoloji devi Intel’in Apple’a işlemci yetiştiremediği sebebiyle Mac satışlarında beklenen hedefler tutturulamadı.
Intel’in Yetersiz İşlemci Üretimi Mac Satışlarını Olumsuz Etkiledi

Dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinden Apple, Mac ürünleri ile pazarda önemli pay sahibi konumunda. Son yıllarda MacBook ürünlerinde çıkan çeşitli sorunlar şirketin başını ağrıtmış olsa da, Apple rakipleri ile etkin bir şekilde rekabet etmeye devam ediyor. Bilindiği üzere Apple’ın piyasaya sunduğu Mac ürünlerinde Intel’in imzası olan işlemciler bulunuyor. Intel, Apple’a olduğu gibi pek çok bilgisayar üreticisine işlemci temin ediyor.

Bu yılın ikinci çeyreği itibariyle açıklanan verilerde Lenovo,  HP ve Dell gibi üreticilerin bilgisayar satışlarını artırdığı görülüyor. Ancak Apple’dan gelen veriler bu yükseliş ile örtüşmüyor. Yapılan araştırmalarda Apple’ın heedefleri tutturamamasında Intel’in şirkete yeterli tedarik yapamadığı görülüyor. Gelişmeler sonrası Apple’ın bundan sonrası için ne yapacağı merak edilmeye başlandı.

Mac Satışları Apple Memnun Etmiyor

Mac Satışları Apple Memnun Etmiyor

Son yıllarda Mac ürünlerinde çıkan arızalar ve yüksek fiyat politikası bir yana Apple’ın Intel yüzünden de yeterli bilgisayar satamadığı ortaya çıktı. Araştırma şirketi Gartner, Intel’in Apple’a yeterli seviyede işlemci tedarik edemediğini belirtiyor. Açıklanan ikinci çeyrek verileri Apple’ın Mac satışlarında hayal kırıklığı yaşadığını gösteriyor.

Rapora göre bu yılın ikinci çeyreği itibariyle Apple’ın 3.72 milyon Mac sattığı görülüyor. Diğer üreticilerin satış oranlarını artırdığı görülürken Apple’da yaşanan düşüş dikkat çekiyor. Rapor bu düşüşü Intel’in yeterli işlemci üretmemesine bağlıyor.

Apple B Planını Devreye Sokabilir

Apple B Planını Devreye Sokabilir

Şirkete yakın kaynaklar Intel kaynaklı yaşanan bu sorunun tekrarlamaması adına Apple’ın farklı stratejiler üzerinde çalıştığını söylüyor. Bilindiği üzere Apple kendi geliştirdiği A serisi işlemcileri mevcut. Intel’in işlemci yetiştirememesi sonrası Apple’ın kendi A serisi işlemcilerini Mac ürünlerinde yer verebileceği konuşuluyor.

Hatta geçtiğimiz günlerde ARM mimarisinin tanınmış isimlerinden Mike Filippo’nun Apple’a transfer olması bu iddiaları kuvvetlendiriyor. Daha önce 5G konusunda da anlaşmazlıklar yaşayan Apple ile Intel arasında yeni bir işlemci krizi doğar mı bunu zaman gösterecektir. Önümüzdeki süreçte iki şirket arasında işlemci ticaretine dair yeni gelişmeler yaşanabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum