Yatırım yapmaya başla!

Intel Modem Üretiminden Vazgeçme Nedeni Olarak Qualcomm’u Gösteriyor

İşlemci üreticisi Intel, modem üretiminden vazgeçme nedeni olarak Qualcomm’un rekabet dışı davranışlarını öne sürüyor.
Intel Modem Üretiminden Vazgeçme Nedeni Olarak Qualcomm’u Gösteriyor

ABD’li teknoloji şirketi Intel, çok uzun yıllardır piyasaya sürdüğü işlemciler ile büyük pazar payına sahip. Günümüzde kullanılan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerin önemli bir bölümü Intel tarafından üretiliyor. Şirket bu pazarda AMD ile sıkı bir rekabet içerisinde. Intel’in tek odaklandığı alan işlemci üretimi değiş. Geçtiğimiz günlerde 5G hazırlıkları çerçevesinde teknoloji devinin modem üretmek için işe koyulduğu biliniyordu.

Bu teknolojiye dair yatırımlar son yıllarda büyük hız kazandı ve 5G destekli telefonlar üretilmeye başlandı. Intel ise bu ürünlere yönelik hazırlık içerisindeyken ani bir karar ile tüm modem birimini Apple’a sattı. Üstelik bu satıştan teknoloji devinin 1 milyar dolara yakın bir zarar ettiği belirtiliyor. Modem pazarına henüz giriş yapmadan elini eteğini çeken Intel, tüm çalışmalarını Apple’a vermek durumunda kaldı.

Aradan geçen zaman sonrası Intel’den çekilme sebeplerine dair çarpıcı açıklamalar geldi. Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Steven R. Rodgers, Qualcomm’un rekabet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle modem pazarından çekilme kararı aldıklarını söyledi.

Intel, Qualcomm’u Suçluyor

Intel, Qualcomm’u Suçluyor

ABD’li işlemci üreticisi Intel, Qualcomm aleyhine ABD Federal Ticaret Komisyonu tarfından açılan davada tekelcilik davasını kaybetmesine atıfta bulunarak, bu kararı devirmek için çalışıldığını iddia ediyor. Mahkemeden yayınlanan kararda Qualcomm’un akıllı telefon üreticilerini bazı lisans ücretlerine zorladığına ve kablosuz çip pazarında tekel olmak adına davranışlarda bulunduğu belirtilmişti. Qualcomm ise kararla ilgili açıklamasında uygulamalarının kurallara uygun olduğunu ve bu kararı temyize götüreceğini duyurmuştu.

Intel yetkililerinden gelen açıklamalar ise modem pazarından çekilme sebebinin Qualcomm olduğunu gösteriyor. Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Steven R. Rodgers yaptığı açıklamada “Intel, Qualcomm’un rekabete aykırı davranışlarına katlanmak zorunda kaldı, modem pazarındaki fırsatlardan mahrum bırakıldı, müşterilere satış yapması engellendi ve Qualcomm tarafından yapay olarak çarpıtılmış fiyatlarla satış yapmak zorunda kaldı.” ifadelerine yer verdi.

Qualcomm kararı temyize götürdü ve dava Ocak ayında görülecek. Buradan çıkan kararın ne olacağı ise merak konusu. Ancak karar ne çıkarsa çıksın Intel henüz yolun başında modem pazarından çekilmek zorunda kaldı. Intel’in modem yatırımlarını satın alan Apple’ın ise bu birikimi gelecek yıllarda kendi ürünlerinde kullanması bekleniyor.

Samsung Intel için İşlemci Üretecek

Samsung Intel için İşlemci Üretecek

Sektörün önde gelen işlemci üreticisi Intel’in ürünlerine her geçen gün daha fazla talep gelmeye başlıyor. Hatta şirketin son dönemde sıkıntılı dönemler geçirdiği ve stok sorunları ile gündeme geldiği biliniyor. Güney Kore basınında yer alan haberlere göre Intel’in bu durumların üstesinden gelmek için Samsung ile iş birliği yapacağı konuşuluyor. Intel’in işlemci üretiminin bir bölümünü Samsung’a devredeceği gelen bilgiler arasında.

Şirketin yoğun talep nedeniyle Samsung’un üretim tesislerinden yararlanacağı görülüyor. Samsung halihazırda 14 nm silikon üretimi ve 10 nm alt düğümlerini kapsayacak şekilde işlemci imalatı gerçekleştirebiliyor. Intel’in ise kendi üretim süreçlerini Samsung’un altyapısına uyarlamak için en az derecede maliyet ile bu işi döndürmek istiyor.

Açıklama Intel yöneticilerinden Michelle Johnston Holthaus tarafından geldi. Yöneticinin mektubunda Intel’in yoğun talebi karşılamak için Samsung gibi farklı silikon imalatı yapan firmalar ile iş birliği yapacağını ifade ediyor. Bu alanda başlıca üretim yapan şirketler arasında Samsung, TSMC, GlobalFoundries ve UMC gibi teknoloji şirketleri yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili yapılan bir açıklamada Dell, Asus, HP gibi bilgisayar üreticilerinin şikayetlerinin önlenmesi için adım atılacağı belirtilmişti. Dell adına açıklama yapan bir yönetici “İşlemci tedarik etme konusunda geçtiğimiz çeyreğe göre daha fazla sıkıntı çekiyoruz. Mevcut durum premium bilgisayar ve ticari sistemlerin sevkiyatını olumsuz etkiliyor” diye konuşmuştu. TSMC’nin Intel’in en büyük rakibi olan AMD’nin üretiminde önemli rol oynadığı biliniyor. Intel’in ise gelecekte kararı Samsung’dan yana olacak gibi görünüyor.

AMD Intel’i Zorlamaya Başladı

AMD Intel’i Zorlamaya Başladı

Geçmiş yıllardan bu yana işlemci pazarında Intel’in büyük bir hakimiyeti söz konusu. Karşısındaki tek rakibi AMD ise son yıllarda Intel’in başını epey ağrıtmaya başladı. Özellikle Ryzen serisi ile büyük çıkış yakalayan AMD, varlığını Intel için iyiden iyiye hissettiriyor. AMD’nin geliştirdiği 12 ve 16 çekirdekli Ryzen 9 3900X ve 3950X modelleri Intel’in i9-9900 serisi işlemcilerine karşı yapılan testlerde kafa tutuyor.

Intel ise daha sonrasında Cascade Lake i9-10980X işlemcisini piyasaya sürdü ancak rekabet edebilmek için bu ürününü daha ucuza sunmak durumunda kaldı. AMD’nin ise durmaya niyeti yok gibi görünüyor. Teknoloji devi son olarak 32 çekirdekli 3970X ve 24 çekirdekli 3960X Threadripper işlemcilerini piyasaya sürüyor.

Rekabet kızışıyor ancak Intel halen özellikle oyun pazarında rakibi AMD’ye göre daha fazla pazar payına sahip. Yapılan testler piyasaya son sürülen modellerde AMD üretimi işlemcilerin rakibine göre daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu noktada AMD’nin avantajı Intel’e göre daha uygun fiyata sahip modeller piyasaya sürmesi oluyor.

Özellikle HP, Lenovo, Dell, Asus gibi üst seviyeye hitap eden bilgisayar üreticileri modellerinin büyük bölümünde halen Intel işlemcilerine yer veriyor ve bununla ilgili değişiklik yapmak zaman kolay değil. Bugün hala üst seviye dizüstü bilgisayarların büyük bölümünde i9 ve i7 serisi işlemciler bulunuyor.

Intel oyun sektörünün ilgisini yeniden kendisine çekmek adına 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemciler çıkarmaya hazırlanıyor. AMD ile Intel arasındaki rekabetin önümüzdeki günlerde daha da alevlenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum