Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Devi Intel’in Binlerce İşçiyi İşten Çıkarması İnceleme Altına Alındı!

Intel’in 2016 yılında gerçekleştirdiği işten çıkarma işlemlerinde yaş ayrımcılığı yaptığı iddia ediliyor. İşte detaylar…
Teknoloji Devi Intel’in Binlerce İşçiyi İşten Çıkarması İnceleme Altına Alındı!

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, ABD yasalarında suç sayılan bir işlemi yapmakla itham ediliyor. Şirket 2016 yılında 12 bin çalışanı ile yollarını ayırmıştı. The Wall Street Journal’de çıkan bir habere göre şirketin bu süreçteki işten çıkarmalarda personeller arasında yaş ayrımcılığı yaptığı belirtiliyor.Şirket en son Spectre güvenlik açıkları ile dünyada gündem olmuştu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Intel’de, personel sirkülasyonu hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Binlerce kişinin işe alındığı ve işten çıkarıldığı kurumda, birbirinden farklı stratejilerin geliştirildiğini söyleyebiliriz. Ancak son olarak ortaya atılan iddialar, Intel’in suç işlediğine yönelik.

Şirket İncelemeye Alındı

Intel’in 2016 yılında 12 bin kişiyi işten çıkarma süreciyle ilgili ABD federal hükumet soruşturmacıları tarafından incelemeye alınmış durumda. Intel’in 2 yıl önce yapmış olduğu binlerce kişiyi işten çıkarma esnasında, yaşı büyük olan kişilere daha çok odaklandığı ve genç çalışanları şirkette tutmak istediği belirtiliyor.

ABD yasalarına göre şirketlerin işten çıkarma işlemlerinde, iddia edildiği gibi bir ayrımcılık yapması suç teşkil ediliyor. Yapılan işlemin şirkete finansal alanda avantajlar sağladığı belirtiliyor.

Intel Suçlamaları Kabul Etmiyor

İddialar nedeniyle federal birimler tarafından soruşturmaya alınan teknoloji devi Intel ise suçlamaları reddediyor. Şirket yaptığı açıklamada, “yaş, ırk, milliyet, cinsiyet ve diğer demografik özelliklerin işten çıkarma kararlarında göz önünde bulundurulmadığını” ifade ediyor.

2016 yılında işten çıkarılan pek çok kişi, yaşları nedeniyle işten çıkarıldığını düşünerek Intel’e dava açıp açamayacakları konusunda araştırmalar yaptığı biliniyor. Eğer yapılan soruşturmada Intel suçlu bulunursa, işten çıkarılmış binlerce kişiye dava açma yolu açılmış olacak. Bu duruma benzer bir suçlama ile geçtiğimiz aylarda bir diğer teknoloji devi IBM karşı karşıya kalmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum