Yatırım yapmaya başla!

Intel İşlemcilerde Yaşanan Güvenlik Açıkları AMD’ye İlgiyi Artırdı

Geçtiğimiz süreçte Intel’de ortaya çıkan kritik seviye güvenlik açıkları, tüketicinin ilgisini AMD’ye çevirmesine neden oldu.
Intel İşlemcilerde Yaşanan Güvenlik Açıkları AMD’ye İlgiyi Artırdı

Dünyanın önde gelen işlemci üreticileri Intel ve AMD arasında uzun yıllardır kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Geçmiş yıllardan bu zamana kadar Intel’in rakibine karşı bariz bir üstünlüğünden söz edebiliriz. Ancak AMD özellikle son dönemde piyasaya sürdüğü Ryzen serisi işlemciler ile büyük atak yapmış durumda. Bir de üstüne geçtiğimiz yıllarda Intel’de yaşanan kritik güvenlik açıkları, AMD’nin ekmeğine yağ sürmüş durumda.

Geçtiğimiz yıl Intel’de yüksek risk seviyesine sahip Spectre açıklarının olduğu açıklanmıştı. Şirket bu açıkları kapatacak yamalar yayınlamasına rağmen, zarar etmekten kurtulamadı. Ryzen işlemciler söz konusu güvenlik açıklarından etkilenmemiş ve tüketicinin takdirini kazanmıştı. Uzmanlar kullanıcıların AMD’ye olan ilgisinin artarak sürdüğünü ifade ediyor.

AMD Cazip Hale Geldi

AMD Cazip Hale Geldi

AMD bazı yönleri ile rakibi Intel’e nazaran cazip görüntüsüyle dikkat çekiyor. 2011 yılından bu yana satışa sunulan Intel işlemcilerde veri güvenliğine kadar ulaşan açıklar bulunmuştu. Intel tarafından bu açıkları kapatan yamalar yayınlanmasına rağmen, işlemcilerinin performansında gözle görülür düşüşler yaşanmıştı. Bu düşüşün en çok hissedildiği yerler ise iş istasyonları ve sunucu tarafında olmuştu.

Intel’in yamalarını kuran kullanıcılar, yüzde 16’ya varan performans düşüşü yaşandığını belirtiyordu. Söz konusu güvenlik açıklarının AMD’de görülmemiş olması, Ryzen serisi işlemcileri cazip hale getirdi. Üstelik AMD’nin Intel’e göre daha uygun fiyat ile modellerini piyasaya sürmesi de cabası. Intel’in güvenlik yamaları ile işlemci performansını azaltıyor olması, AMD’nin elini güçlendiriyor.

Intel’in Pazar Payı Olumsuz Etkileniyor

Intel’in Pazar Payı Olumsuz Etkileniyor

Intel’de yaşanan güvenlik riskleri nedeniyle uzmanlar pazar payının azalma ihtimaline dikkat çekiyor. Yapılan testlerde Ryzen 7 2700X ile Core i7 8700K benzer performanslar veriyor. Diğer taraftan AMD’nin önümüzdeki dönemde 7nm yongalarını tanıtması bekleniyor. Intel ise işlemcilerinde halen 14nm teknolojisine yer veriyor. Bu durumun Intel’in masaüstü PC ve sunucu bazındaki satışlarını olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Intel’in güvenlik açıklarını açıklamaması için Hollandalı bir araştırma şirketine rüşvet teklif ettiği gündemde geniş yer bulmuştu. Geçtiğimiz yıldan bu yana AMD işlemcilere olan talepte gözle görülür bir artış yaşanıyor. Intel’in güvenlik açıkları ve performans kaybı ile AMD’nin beklentilerin üzerinde satış rakamlarına ulaşabileceği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum