Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Intel Oyuncular için En İyi İşlemcilerin Kendilerine Olduğunu Söyleyerek AMD’ye Göndermede Bulundu

İşlemci üreticileri arasındaki rekabet tüm hızıyla devam ediyor. Intel’den bir yetkili AMD’nin işlemcilerine övgüde bulundu ancak oyuncular için en iyi ürünlerin halen kendilerinde olduğunu söyledi.
Intel Oyuncular için En İyi İşlemcilerin Kendilerine Olduğunu Söyleyerek AMD’ye Göndermede Bulundu
Yorum

Bilgisayar kullanıcıları için işlemci üreticileri her geçen gün daha iyi ürünler üretmek için büyük yatırımlar yapıyor. Intel ve AMD geliştirdiği masaüstü ve dizüstü işlemcileri ile kullanıcılara yüksek performanslı ürünler sunmaya devam ediyor. Geçmiş yıllardan bu yana Intel’in pazarda büyük bir hakimiyeti olduğunu söylemek mümkün. Ancak son dönemde AMD geliştirdiği ürünler ile büyük beğeni topluyor ve rakibi ile arasındaki farkı kapatmaya devam ediyor.

AMD’nin son olarak piyasaya sürdüğü 3. nesil Ryzen işlemcileri ortaya koyduğu performans ile tüm çevrelerin beğenisini topladı. Öyle ki Intel yöneticilerinden bile bu performansı takdir edecek açıklamalar geliyor. Ancak şirket yetkilileri halen oyuncular için en iyi işlemcilerin kendileri tarafından üretildiğini iddia ediyor. Intel yöneticilerinden Troy Severson konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Intel’den AMD’ye Açık Gönderme

Intel’den AMD’ye Açık Gönderme

Bilindiği üzere AMD son olarak Ryzen 3000 serisi işlemcileri piyasaya sürdü. Intel ise bu alanda en iyi işlemcisi olarak daha önce i7-9700K ürününü çıkarmıştı. İki amiral gemisi arasında pek çok karşılaştırma ve performans testi yapılıyor. Yapılan testler sonucu oyuncular için en verimli işlemcinin hangisi olduğu merak ediliyor. Şirket yetkililerinden ise bu konuyla ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son açıklama Intel yetkilisi Troy Severson’dan geldi.

Severson Gamescom etkinliğinde konuyla ilgili açıklamasında “1 yıl önce i9-9900K’yı duyurduğumuz zaman, ürün dünyadaki en iyi işlemci olarak anılıyordu. Ve şunu kesin olarak söyleyebilirim ki bu henüz değişmiş değil. Rekabet hakkında basından birçok şey duyduğunuza eminim ancak gerçek manada test yaptığımız zaman, oyunlarda en iyi performansı veren işlemci 9900K, Ryzen 9 3900X değil. Hatta onlar, 12 çekirdekli, biz ise 8 çekirdekli mimari kullanmamıza rağmen…” ifadelerinde bulundu.

Severson’un açıklamalarında AMD’nin yeni işlemcisini takdir ediyor ancak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu söyleyerek rakibine göndermede bulunmayı ihmal etmiyor. AMD cephesinden ise bu iddialara henüz bir cevap gelmiş değil.

Oyuncuların Gönlü AMD’den Yana

Oyuncuların Gönlü AMD’den Yana

İşlemci pazarındaki amiral gemileri Intel Core i9-9900K ve Ryzen 9 3900X arasındaki rekabetin sonu gelmeyecek gibi görünüyor. En azından iki şirkette daha yeni modeller çıkarana kadar. Intel yetkilisi en iyi işlemcinin kendilerinde olduğunu söylemesine rağmen oyuncuların tercihi daha farklı görünüyor. Performans testlerinde Intel’in amiral gemisi rakibine göre daha üstün görünüyor.

Tabi yapılan testlerde ekran kartının da önemli bir payı söz konusu. Intel’in yapılan testlerinde Nvidia’nın RTX 2080 Ti ekran kartı modeli yer alıyor ve en yüksek performans bu şekilde sağlanıyor. AMD’nin Ryzen işlemcisi ise testlerde rakibine göre daha hızlı işlem yapıyor. Tabi AMD işlemci ile beraber soğutucu yanında geliyor. Ancak Intel kullanıcılarının soğutucu için ayrıca para vermesi gerekiyor.

Dolayısıyla AMD maliyet anlamında daha hesaplı görünüyor. Yaşanan son gelişmeler gösteriyor ki Intel ile AMD arasındaki rekabet kızışarak artmaya devam edecek. Bu durum hiç kuşkusuz kullanıcıların karşısına daha güçlü ürünler çıkmasına neden olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu