Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Tekeli Önlemek için Stablecoin Düzenlemesi Yapmaya Hazırlanıyor

Ülkedeki düzenleyici kurumlar stablecoin pazarına odaklanıyor.
İngiltere Tekeli Önlemek için Stablecoin Düzenlemesi Yapmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık’ın finansal hizmetler bakanı John Glen, stabilcoinlerin hükümetin kripto düzenleme faaliyetlerinin ana odak noktası olacağını söyledi. Bakan Glen, İngiltere’nin ilk olarak daha geniş kripto para piyasası yerine sabit paraları düzenlemeye odaklanacağını belirtti.

Glen’e göre, İngiltere’nin daha geniş finansal piyasayı düzenlemekten ziyade stabilcoinlere öncelik verme kararı, fiat-sabit kripto para birimi ödeme hizmetleri sunan sınırlı sayıda katılımcıya dayalı olarak piyasada ortaya çıkan tekel korkularından kaynaklanıyor.

Facebook’un Diem Projesine Odaklanılıyor

Facebook'un Diem Projesine Odaklanılıyor

Glen, “Bazı firmaların ölçeklendirme ve mevcut çevrimiçi hizmetlere bağlanma yeteneklerinden dolayı hızlı bir şekilde hakimiyet elde etme ve diğer oyuncuları dışlama potansiyeli bulunuyor” diye konuştu.

Yapılan açıklama, Diem stablecoin projesine karşı birkaç mali düzenleyici tarafından yürütülen çalışmaları yansıtıyor. Facebook tarafından ilk etapta Libra olarak adlandırılan kripto para projesi, farklı ülkelerdeki düzenleyici otoritelerin baskısı sonrası Diem olarak adlandırılmıştı.

Glen sabit paraların ticaret hacmine göre kripto para birimlerinin en büyük bileşeni haline geldiğini belirtiyor. Henüz küresel olarak sistemik bir oyuncu ortaya çıkmamış olsa da, bunun hızla değişebileceğini de sözlerine ekledi. Piyasa değerine göre en büyük stabilcoin olan Tether, ticaret hacmi olarak az kullanılıyor. Çoğu stabilcoin ise daha yüksek ticaret hacimlerine sahip olmakta.

Glen’in açıklamaları, Birleşik Krallık hükümetinin, Avrupa Birliği’nden çekilmesinin ortasında yeni fintech yeniliklerini teşvik etme çabalarının bir parçası olarak stabilcoinlere odaklanma çalışmalarını gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu