Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Otomobil Üretimi Ocak’ta 2009 Sonrası En Sert Düşüşünü Bildirdi

İngiltere'de otomobil üretimi Ocak ayında %27 ile 2009'dan bu yana en kötü düşüşünü kaydetti. Detaylar aşağıda;
İngiltere’de Otomobil Üretimi Ocak’ta 2009 Sonrası En Sert Düşüşünü Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu’ndan (SMMT) yapılan açıklamada, Ocak 2021’de otomobil üretiminin %27,3 düştüğü bildirildi.

Covid-19, küresel tedarik zinciri sorunları ve Brexit etkisiyle Ocak 2021‘de yalnızca 86 bin 52 otomobil üretildi. Rakam, 2009’dan bu yana en zayıf Ocak ayı olurken art arda 17. aylık düşüşü temsil etti. Bununla birlikte %18,9 artışla 21,792 üretilen alternatif yakıtlı araçlar, daha iyi haberler sundu.

Salgın nedeniyle 11,3 milyar sterlin değerinde otomobil üretimini kaybeden sektör, Maliye Bakanı Rishi Sunak’u otomobil üretiminde rekabet gücünü artıracak önlemler almaya çağırdı.

Hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlar için otomobil üretimi, sırasıyla 16,692 ve 69,360 adede gerileyerek -%18.3 ve %29,1 düştü.
İngiltere Otomobil Üretimi Ocak 2021
Kaynak: SMMT

İhracat, ay içinde üretilen tüm otomobillerin 10’unda sekizden fazlasını oluşturdu. AB, ABD ve Asya gibi büyük pazarlara yapılan sevkiyatların tümü çift haneli rakamlarla, %26,2, %34,5 ve %36,1 azaldı.

Alternatif yakıtlı araçlardaki yüzde 18,9’luk artış ise fabrika kapılarından çıkan tüm arabaların dörtte birinde fazlasının (%25,3) alternatif yakıtla doldurulduğu anlamına geldi.

Bu da Birleşik Krallık’ın ultra düşük ve sıfır emisyonlu araç üretiminde artan kapasitesinin daha fazla kanıtı oldu. Haberler, sektör Mart 2020’den bu yana 11,3 milyar sterlinlik kayıp araba üretim maliyetini hesaplarken geldi.

SMMT Başkanı Şansölye Seslendi
Kaynak: SMMT

İmalat şirketleri açık kalırken, yeni otomobil showroomlarının devam eden kapanışının engellediği zayıf talep, üretim hacimlerini etkiliyor. Bu nedenle SMMT, Şansölye Sunak’ı gelecek haftanın bütçesini İngiltere otomotiv üretiminde rekabet gücünü artıran önlemler duyurmaya çağırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu