Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Dijital ve Sabit Paraların Etkilerini Tartışmaya Açtı

BOE sabit paraların ve dijital para birimlerinin sisteme olası etkilerini araştırıyor.
İngiltere Merkez Bankası Dijital ve Sabit Paraların Etkilerini Tartışmaya Açtı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimleri hızla yaygınlaşıyor ve düzenleyici kurumlar tarafından tartışılıyor. İngiltere Merkez Bankası, özel ve kamusal alanda kullanılmak üzere dijital paraları araştırmaya devam ediyor. Banka konuyla ilgili yeni bir tartışma belgesi paylaştı.

Belge hem yerel hem de uluslararası bağlamı göz önünde bulundurarak, paranın süregelen evriminde her ikisinin de rolünü ve olası gelişmelerini özetliyor.

Sabit Paraların Potansiyelini Ölçmek Zor

Sabit Paraların Potansiyelini Ölçmek Zor

BoE başkanı Andrew Bailey, ödeme aracı olarak stablecoin’lerin yarattığı beklenti ve CBDC’nin ortaya çıkan teklifleri, merkez bankalarının, hükümetlerin ve bir bütün olarak toplumun dikkatlice düşünmesi gereken bir dizi sorunu ortaya çıkardığını söyledi.

BoE belgesi, sabit paraların, gelecekteki talebini ve potansiyel etkilerini ölçmenin zor olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, merkez bankası gelecekte bu yeni özel para biçimlerinin ticari banka mevduatlarına tercih edilmesinin çeşitli olası nedenlerini araştırıyor.

BoE, stablecoin’lerin önemini vurgulayarak, ticari bankaların daha önce yarattıkları mevduatların sistem çapında bir yer değiştirmesiyle hiç karşılaşmadıklarını ve bu nedenle mevcut likidite oranlarını sürdürmek için potansiyel çıkışlara yanıt olarak bilançolarını uyarlamaları gerekebileceğini kaydetti.

Banka esas olarak CBDC’leri ödemeler perspektifinden analiz ederken, aynı zamanda bir değer deposu olarak potansiyel kullanımlarıyla ilgili yönleri de değerlendiriyor. Bu nedenle gelecekteki bir CBDC’nin faiz getirip getirmeme ihtimali değerlendiriliyor.

BoE Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe kısa süre önce dijital bir merkez bankası parasına genel erişimin gelecekte finansal istikrarı sağlamak için çok önemli olabileceğini savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%