Yatırım yapmaya başla!

İngiltere, Huawei’den Sonra 5G Altyapısı için Nokia ile Anlaştı

Birleşik Krallık hükümeti Huawei yol ayrımına geldikten sonra 5G yatırımları için Nokia ile anlaşma sağladı.
İngiltere, Huawei’den Sonra 5G Altyapısı için Nokia ile Anlaştı

Geçtiğimiz yıldan bu yana teknoloji şirketleri 5G altyapısına yönelik büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Hem telekomünikasyon tarafında hem de yeni nesil akıllı telefonlarda bu özellik ile tanışmaya başladık. Bu teknolojiye en büyük yatırım yapan telekomünikasyon şirketlerinin başında ise Huawei geliyor.

Çinli teknoloji devi dünyanın dört bir yanında ülkeler ile yaptığı anlaşmalar kapsamında 5G altyapılarının kurulumunu üstlenmiş durumda. Bununla beraber şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna maruz kalıyor. Yaptırım karararı neticesinde şirketin ABD’de yatırım yapması engellenmiş durumda.

Bununla beraber ülkedeki şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için lisans alması gerekiyor. ABD hükümeti bununla da sınırlı kalmıyor ve müttefiki olduğu ülkelerin de Huawei ile çalışmasını istemiyor. ABD’nin önde gelen müttefiki İngiltere bu nedenle daha önce anlaşma yaptığı Huawei ile yol ayrımına gelmişti. Birleşik Krallık’ta Huawei’den doğan boşluğu kimin dolduracağı belli oldu.

İngiltere, Nokia ile Anlaştı

İngiltere, Nokia ile Anlaştı

ABD’den gelen talep doğrultusunda İngiltere hükümeti geçtiğimiz aylarda Huawei ile ticaret yapmayı durdurmuştu. Trump hükümetinden bazı yetkililer Huawei ile çalışan ülkelerle istihbarat paylaşımının durdurulması gerektiğini söylemişti. Bu gelişmeler sonrası İngiliz hükümeti Huawei’den sonra yeni bir şirket ile anlaşma yaptı. Bu şirket BT bünyesinde bulunan Finlandiya merkezli Nokia oldu.

Nokia bundan böyle Huawei’nin kaldığı yerden Birleşik Krallık’ta 5G yatırımlarını sürdürecek. Bu süre içerisinde halihazırda kurulu olan Huawei imza ekipmanların ise 2027 yılına kadar kaldırılması planlanıyor. Yatırımlar 5G ile sınırlı olmayacak ve 2G ve 4G altyapılarından da yine Nokia sorumlu olacak. Ülkede daha önceden yapılan anlaşma kapsamında 3G servislerini Nokia üstlenmişti.

Yapılan anlaşmaya dair açıklamalarda bulunan BT CEO’su Philip Jansen, “Nokia ile olan başarılı ilişkimizin bir sonraki aşamasıyla, müşterilerimiz için göz çarpan deneyimler sunmak için sabit ve mobil ağların dağıtımına liderlik etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD baskısından dolayı Huawei ile BT arasındaki ticari ilişki de sonlandırılmış oldu. İki şirket daha önce ses hizmetleri ve veri sağlama konusunda iş birliğinde bulunmuştu. Yaptırımlar nedeniyle Çinli teknoloji devi hem telekomünikasyon hem de akıllı telefon pazarında zor günler yaşamaya devam ediyor

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum