Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Enflasyon Ocak’ta Kilitlemeye Rağmen Hafifçe Yükseldi

2021’in ilk ayında İngiltere’de enflasyon Aralık’a kıyasla hafifçe yükselerek yüzde 0,7 oldu.
İngiltere’de Enflasyon Ocak’ta Kilitlemeye Rağmen Hafifçe Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Ocak ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre İngiltere tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak 2021’e kadar 12 ayda Aralık’taki yüzde 0,6’dan yüzde 0,7’ye yükseldi. Aylık bazda TÜFE, Aralık 2020’deki% 0.3 artışın ardından Ocak 2021’de %0,2 düştü.

Ocak 2021 TÜFE’si İngiltere Merkez Bankası’nın hedefinin çok altında kalmaya devam etti. Açıklanan veriler üzerine yorum yapan ONS’den Jonathan Athow, enflasyon oranının gıda fiyatlarındaki artışla Ocak’ta hafifçe arttığını söyledi. Hanehalkı eşyalarının da bu yıl daha az ürün indirimiyle fiyatları desteklediğini ekledi.

Bununla birlikte Athow, giyim ve ayakkabı için özel fiyat indirimleriyle yaygın Ocak satışları olduğunu ekledi.
İngiltere TÜFE Ocak 2021
Kaynak: ONS

Mobilya ve rutin bakım maliyetleri fiyatların yükselmesine en büyük katkı sağlarken, Ocak ayı satışları giyim ve ayakkabıların enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturması anlamına geldi. Ekonomistler, geçen yıl geçici vergi indirimleri ve düşen petrol fiyatları nedeniyle enflasyonun düşük tutulduğunu söylüyor.

Yahoo’nun haberine göre Societe Generale İngiltere Baş Ekonomisti Brian Hilliard; “Enflasyon oranının, konaklama için KDV indiriminin sona erdiği ve daha yüksek enerji fiyatlarının beslendiği Nisan ayına kadar %1’in altında kalması muhtemeldir, yine de uzun süre %2 hedefinin altında kalmasını bekliyoruz” dedi.

Pantheon Macroeconomics Ekonomisti Samuel Tombs da Twitter hesabından, TÜFE bileşenlerindeki değişikliklerin, Ocak ayında manşet oranını yükseltmeye yardım ettiğini söyledi. Çekirdek oranın bu yıl muhtemelen çok artmayacağını öngördü.

Üretici fiyatları cephesinde ise İngiliz üreticilerin ürettiği malların fabrika çıkış fiyatları Ocak 2021’de yıllık bazda yüzde 0,2 geriledi.
İngiltere 2020 GSYİH
Kaynak: ONS

Eksi yüzde 2’lik fabrika kapısından çıkan mallar için gösterge enflasyon oranı, Aralık 2020’deki %0,5’lik negatif büyümeden daha yüksek geldi. Üretim sürecinde kullanılan malzeme ve yakıtların fiyatı, Aralık 2020’deki yüzde 0,6’lık pozitif büyümeden Ocak 2021’e kadar yüzde 1,3’lük pozitif büyüme gösterdi.

Petrol ürünleri, yıllık üretim enflasyonuna en büyük aşağı yönlü katkıyı yaparken metaller ve metalik olmayan mineraller yıllık girdi enflasyon oranına en büyük yukarı yönlü katkıyı sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu