Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Chelsea’nin Sahibinin Mal Varlıklarını Dondurdu

İngiltere hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınamadığı ve devlete yakın olması sebebiyle Rus iş insanı Abramovich’i yaptırım listesine ekledi.
İngiltere Chelsea’nin Sahibinin Mal Varlıklarını Dondurdu
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan her ne kadar Devlet Başkanı Putin sorumlu tutulsa da etkilenen kesim giderek artıyor. Özellikle Putin’e yakın olan isimler batılı ülkelerin yakın markajında.

Dün Avrupa Komisyonu’nun 160 Rus yetkili ve oligarkı yaptırım listesine almasının ardından, İngiltere’den de benzer açıklama geldi. İngiltere aralarında Rus iş insanı Roman Abramovich’in de bulunduğu birçok ismi yaptırım listesine ekledi.

Abramovich, savaşın üçüncü gününde yoğun baskılara dayanamayarak sahibi olduğu Chelsea’nın yönetimini bırakmıştı. Satıştan elde edeceği geliri ise Ukrayna’daki savaş mağdurlarına bağışlayacağını söylemişti.

İngiltere, söz konusu ismin tüm mal varlıklarını dondurma kararı aldı. Chelsea’nın satışı askıya alınırken, ülkedeki bireyler ve işletmelerle işlemlerinin yasaklandığı, seyahat yasağı ve ulaşım yaptırımları uygulandığı bildirildi.

2003 yılında 140 milyon sterlin ödeyerek Chelsea’nin sahibi olan Abramovich için “1990’larda Putin yönetiminde öne çıkan birkaç oligarktan biri” ifadesi kullanıldı.

Savaşın başlamasından bu yana Rusya’nın işgalini kınamadığı belirtilirken, “Abramovich’in Putin yönetiminden, 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Rusya’ya yapılan sözleşmeler de dahil olmak üzere finansal faydalar elde ettiği” aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu