Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere 2022 Sonuna Kadar Rusya’dan Petrol Almayacak

Rusya’nın enerjiden elde ettiği geliri kesmek için bir hamle de İngiltere’den geldi. Bu ülkeden petrol ithalatı aşamalı olarak kaldırılıyor.
İngiltere 2022 Sonuna Kadar Rusya’dan Petrol Almayacak
Yorum

İngiltere Çalışma, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Rusya petrol ürünlerine yönelik alınan kararları duyurdu. Açıklama, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya’dan hem petrol hem de doğal gaz ithalatının yasaklandığı kararıyla eş zamanlı olarak yapıldı.

Kwasi Kwarteng, İngiltere’nin 2022 yıl sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünleri ithalatını aşamalı olarak kaldıracağını söyledi. Geçiş sürecinin piyasaya ve işletmelere Rus ithalatını ikame etmek için fazlasıyla zaman tanıyacağını dile getirdi.

İşletmelerin, tüketicilerin etkilenmemesi ve sorunsuz bir geçiş sağlanması için bu yılı iyi kullanmaları gerektiğini ifade etti. Birleşik Krallık’ın şirketlerle birlikte çalışarak alternatif petrol kaynakları bulması adına destekleyeceğini söyledi.

İngiltere’nin önemli rezervlere sahip olduğunu ifade eden Kwarteng, ithalatın büyük kısmının ABD, Hollanda ve Körfez ülkelerinden yapıldığını aktardı. Bu bakımdan Rus petrolüne bağımlılığın daha düşük olduğu mesajını verdi. Ayrıca doğal gaz ithalatının tamamen sonlandırılması için de çalıştığını söyledi.

ABD ile İngiltere’nin art arda aldığı bu kararların, Rusya’nın ham petrol ve petrol ürünleri ihracatını yüzde 3 oranında düşürmesi öngörülüyor. Önemli üreticilerden biri olan Rusya günlük 10,5 milyon varil petrol ürünü ihraç ederken, bunun 7,8 milyon varili ham petrolden meydana geliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu