Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngilizler Hükümetin Koronavirüsle Mücadelede Çok Yavaş Olduğunu Düşünüyor

Diğer ülkelere kıyasla test sayısı çok az olan İngiltere’de yapılan ankette, katılımcıların büyük kısmı hükümetin karar almada çok geç kaldığını belirtti.
İngilizler Hükümetin Koronavirüsle Mücadelede Çok Yavaş Olduğunu Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Araştırma şirketi Ipsos MORI’nin internet üzerinden yaptığı anket sonuçlarına göre İngiltere halkının yarısından fazlası Başbakan Boris Johnson hükümetinin koronavirüsle mücadelede yeterli olmadığını düşünüyor. 1072 katılımcı ile yapılan anket sonucuna göre insanların %56’sı hükümetin tedbir alma konusunda çok yavaş davrandığını belirtti.

18-75 yaş arası kişilerin fikirlerini paylaştığı ankette, İngiliz halkının hükümetin salgını yönetim şeklini beğenmediği ortaya çıktı.

İngiltere'de Koronavirüs Anketi27-30 Mart tarihleri arasında yapılan ankette katılımcıların yarısından fazlası hükümetin sosyal mesafe kuralı gibi tedbirleri alma konusunda çok geç kaldığını bildirdi. Sadece %4’lük kesim ise tedbirlerin zamanında hayata geçirildiğini düşünüyor.

Başbakan Boris Johnson, söz konusu eleştirilerin ardından corona virüsü test sayısını hızlandıracağına dair açıklamada bulundu. Johnson, salgının ülkede başladığı ilk günlerde toplumsal bağışıklığı savunarak hiçbir müdahalede bulunmayacaklarını söylemişti. Fakat can kayıplarının artması ve gelen tepkiler üzerine yaklaşımı tamamen değişti.

Dünyanın en büyük beşinci ekonomisine sahip olan İngiltere’de salgınla mücadele kapsamında birçok önlem alınsa da solunum cihazı ve test sayısının az olması eleştirilerin artarak devam etmesine sebep oldu. Kendi dairesinden video mesaj ile açıklama yapan Johson, koronavirüs bulmacasının kilidini test sayısını artırarak açacaklarını ve en sonunda onu yeneceklerini söyledi.

İngiliz Tabipler Birliği (BMA), salgının daha da büyümesi durumunda sağlık çalışanlarının hayati kararlar almak zorunda kalacağını bildirdi.

İngiltere'de Solunum Cihazı YetersizYapılan açıklamada özellikle solunum cihazı gibi hayati önemi olan malzemelerin kullanımına dikkat çekildi.  “Sağlık çalışanları, hayatta kalma olasılığı daha yüksek hastaların tedavisinin sağlanması için bazı hastalardan tedavi imkanlarını geri çekmek zorunda kalabilir.” tarzında yapılan açıklama ile durumun ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha vurgulandı.

BMA Tıp Etiği Komitesi Başkanı Dr. John Chisholm, kimsenin bu tür kararları vermek istemediğini fakat kapasitenin aşılması halinde mecbur kalacaklarını söyledi. Şu an 8 bin solunum cihazı olduğu ancak 30 bin cihaza ihtiyaç duyulduğu söylendi.

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle toplam can kaybı 2 bin 352’ye yükseldi. İngiltere Ulusal Tıp Direktörü Prof. Stephen Powis 20 bin altında can kaybı ile salgını kontrol alabilmelerinin iyi bir sonuç olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu