Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmzalanan ABD-Çin Anlaşması Pazara Rahatlama Getirse de Belirsizlik Devam Ediyor

Uzmanlar, Çarşamba günü ABD ile Çin arasında imzalanan kısmi ticaret anlaşmasının pazara bir miktar rahatlık getirse de belirsizliğin devam ettiği konusunda uyardı.
İmzalanan ABD-Çin Anlaşması Pazara Rahatlama Getirse de Belirsizlik Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyanın merakla beklediği birinci aşama ticaret anlaşması Çarşamba günü imzalandı. Beyaz Saray’da düzenlenen imza töreninde konuşan Trump, anlaşmanın geçmişin hatalarını düzelttiğini savunarak; “uluslararası ticarette köklü bir değişikliğe imza atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca anlaşmanın ABD’li işçilere ekonomik adaletin getirilmesinin bir yolu olduğunu dile getirdi. Çin lideri Xi Jinping de Liu He’nin okuduğu Trump’a gönderdiği mektupta anlaşmanın Çin, ABD ve tüm dünya için iyi bir gelişme olduğunu aktardı.

Neredeyse iki yıl süren tarife savaşının ardından gelen anlaşmanın bir parçası olarak ABD’den 200 milyar dolarlık ürün almayı kabul etti.

ABD Çin Belirsizlik Devam Çin’de ABD Ticaret Odası’nın Başkanı Gregory Gilligan; anlaşmanın hoş karşılandığına dair harika bir duyarlılık ve doğal olarak biraz rahatlama ve nasıl ilerlenebileceği konusunda bir miktar iyimserlik olduğunu aktardı.

Hala 370 milyar dolarlık ithal Çin malına tarife uygulanıyor olsa da birinci aşama anlaşmanın nasıl işlediğinin ikinci aşama anlaşmanın yapılmasına yardım edeceğini dile getirdi. AmCham Çin üyelerinin halihazırda belirsizliği dikkate aldığını ve 2020 yatırım planlarına karşı temkinli olduğunu vurguladı.

Çin’in satın almaya söz verdiği 200 milyar dolarlık ek ABD malları söz konusu olduğunda ise Gilligan; “Bu hedeflere ulaşmak zor olacak, ancak bu iyi bir problem” dedi.

Ayrıca bunun büyük bir kırılganlığa sahip bir ilişkiye biraz güven verme fırsatı yaratacağını da ekledi.

ABD Çin Birinci Aşama İmzalandıAmCham China’nın sorunları hem ABD’ye hem de Çin hükümetlerine bildirerek karşılayan üyelerine yardım etmek için bir köprü görevi üstleneceğini bildirdi.

Ancak bardağın boş tarafına odaklanan uzmanlar da vardı. Seymour Asset Management yatırım görevlisi Tim Seymour; “Beklenti herhangi bir anlaşmanın gerçekleşeceğiydi, ama yine de bizi hala çok fazla belirsizlikle bırakacaktı ki bence bu hala var” dedi.

Çin’in ek alım ve diğer taahhütlerine rağmen bunun dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin istediğini büyük ölçüde aldığı bir anlaşma olduğunu kaydetti. ABD tarafında siyasi açıdan önemli bir anlaşma olduğunu ve hala çok fazla belirsizliğin olduğunu düşündüğünü söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu