Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Ukrayna Ekonomisinde Yüzde 10 Daralma Bekliyor

Rusya’dan sonra Ukrayna ekonomisi için de beklentilerini paylaşan IMF, belirsizliğe dikkat çekti.
IMF Ukrayna Ekonomisinde Yüzde 10 Daralma Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF), Rus güçlerinin saldırısıyla başlayan savaşın, Ukrayna ekonomisinde yaratacağı etkileri paylaştı.

Yaşanan savaş nedeniyle ortaya çıkan insani krizin yanında, Ukrayna ekonomisinin derin bir durgunluk dönemine gireceği öngörüldü. Savaşın devam etmesi nedeniyle bu durumun son derece değişken ve belirsiz olduğu ifade edildi.

Ukrayna’daki savaşın insanların acı çekmesine ve can kayıplarına neden olduğu, ülkenin büyük bir insani ve ekonomik şokla karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Çatışmaların ülkenin üretim kapasitesinde geniş bir yıkıma neden olduğu, artan stok kaybı ve kitlesel göçün, üretimde önemli ölçüde daralma yaratacağı söylendi.

Bunların ticaret akışını azaltacağı, mali ve dış pozisyonlarda daha büyük bir bozulmaya neden olabileceği ifade edildi. Tüm bu beklentiler doğrultusunda Ukrayna ekonomisinin 2022 yılında yüzde 10 oranında küçüleceği öngörüldü.

Ukrayna’nın 4,8 milyar dolarlık dış finansman açığına sahip olduğu belirtilen raporda, ülkede ödeme sisteminin çalıştığı, bankaların açık ve çoğunlukla likit durumda olduğu fakat nakit dağılımının bozulduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu