Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Başkanı: Rusya’da Derin Resesyon Bekliyoruz

Ukrayna’ya yapılan yardımlardan bahseden IMF Başkanı, Rusya yaptırımlarının küresel ekonomide yaratacağı etkiden kaygılı olduğunu ifade etti.
IMF Başkanı: Rusya’da Derin Resesyon Bekliyoruz
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Pazar günü verdiği bir röportajda Ukrayna’daki savaşın ekonomik yansımalarını ele aldı. Her şeyden önce bu durumun insanlar ve ekonomi için çok yıkıcı olduğunu ifade etti.

Ukrayna’daki savaşın hepimiz için sosyal sonuçları olduğunu ifade eden IMF Başkanı, birçok ülkede; enerji, tahıl, gübre, metal ve emtia fiyatlarının artacağını söyledi. Enflasyonun zaten yüksek olduğunu ve bu durumun daha da yükselmesini sağlayacağını aktardı.

Ukrayna’ya 1,4 milyar dolarlık acil durum finansmanı sağladıklarını söyleyen Georgieva, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara da değindi. Bu konu hakkında “Yaptırımların etkisi Rus ekonomisi için oldukça şiddetli. Rusya’da derin bir resesyon bekliyoruz. Artık Rusya’nın temerrüde düşmesini ihtimal dışı bir olay olarak düşünmediğimizi söyleyebilirim.” şeklinde yorumda bulundu.

Savaşın küresel ekonomi üzerinde yaratacağı etki için de endişeli olduğunu, özellikle Rusya ve Ukrayna ile dünyanın geri kalanından daha yakın ticari ilişkileri olan Orta Asya, Kafkaslar ve Moldova ülkelerinin daha fazla risk içerdiğini ekledi.

Etki alanının komşuların çok ötesine geçeceğini ve endişeli olduğu iki ülke grubunu açıkladı. Bunlardan ilkini Covid-19 salgınından kaynaklı ekonomik krizden henüz çıkmamış ülkeler, ikincisini Rusya’dan enerji ithalatına bağımlı ülkeler olarak belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu