Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İklim Değişikliğinden Kaynaklanan Riskler 2008 Krizine Göre Daha Büyük

Dünyanın en büyük para yöneticisinin başkanı, iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerin 2008 krizinden daha büyük olduğu konusunda uyardı.
İklim Değişikliğinden Kaynaklanan Riskler 2008 Krizine Göre Daha Büyük
Son Güncelleme: 
Yorum

BlackRock Başkanı ve CEO’su Larry Fink iklim değişikliğinin finansal risklerinin, Wall Street kariyerinde deneyimlediği herhangi bir krizden daha büyük olduğu konusunda uyardı.

Dünyanın en büyük para yöneticisinin başkanı Salı günü verdiği demeçte; “40 yıllık finans kariyerimde gerçekleşen beş veya altı mali krizdeki gibi dünyayı stabilize edecek bir FED’imiz yok” dedi. Yatırımcıları ve kurumsal Amerika’yı iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmaya çağıran Larry Fink, bunun daha büyük olduğunun üzerini çizdi.

Larry Fink, Yatırımcıları ve Kurumsal Amerika’yı İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Çağırdı

Larry Fink, Yatırımcıları ve Kurumsal Amerika’yı İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Çağırdı“Daha fazla planlama gerektirir. Bu sorunları çözmek için daha fazla kamu-özel bağlantısı gerektirir. Ve bu sorunların çoğunun çözülebileceğine inanıyorum ancak eylemlerin şimdi başlaması gerekiyor.” diyen Larry Fink, uyarıda bulunmak için dünyanın en büyük şirketlerine yönelik yıllık mektubunu kullandı.

İklim değişikliğinin, şirketlerin uzun vadeli beklentilerinde belirleyici bir faktör haline geldiğini savunan Fink, farkındalığın hızla değiştiğini ve finansın temel bir yeniden şekillendirilmesinin başlangıcında olduklarına inandığını belirtti.

BlackRock’ın sürdürülebilirliği yatırım yaklaşımlarının merkezine koyacağını yazan Fink, verdiği demeçte de son 8 yıldır uzun vadecilik hakkında CEO mektupları yazdığını ve hiçbir şeyin iklim değişikliğinden daha uzun vadeli olamayacağını kaydetti.

BlackRock CEO’su: Mektubu Çevreci Olarak Değil, Bir Kapitalist Olarak Yazdım

BlackRock CEO’su: Mektubu Çevreci Olarak Değil, Bir Kapitalist Olarak Yazdım“Bilime inanıyorum. Ama bunu bir çevreci olarak yazmadım. Mektubu bir kapitalist olarak yazdım. Benim işim, bir kapitalist olarak, müşterilerimizi sermayenin yeniden dağıtılmasına hazırlamak. Ve daha da önemlisi, onlara daha iyi performans gösterecek bir yatırım portföyü sağlamak.” diyerek şöyle devam etti:

“Buna daha hazırlıklı olmak için hükümetimiz de dahil olmak üzere dünyadaki her hükümetle bir görüşme yapmamız gerekiyor. Buna daha hazırlıklı olmak için altyapıya büyük miktarlarda para harcamamız gerekiyor. Adil olacaksak, bu geçişe de odaklanmamız gerekiyor. Birçok insan geride kalacak. İklim değişikliği büyük bir enerji geçişi gerektirecek. 40 ya da 50 yıl sürecek.”

Fink’in yorumları, iş liderleri, politika yapıcılar ve yatırımcılar gelecek hafta Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’nin Davos kentine seyahat etmeye hazırlanırlarken geldi. İnsan davranışlarının iklim değişikliğine neden olduğu konusunda şüpheci olan Başkan Donald Trump, hükümetin kapatılması nedeniyle geçen yıl Davos katılımını iptal ettikten sonra bu yıl etkinliğe katılmayı planlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu