Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İçişleri Bakan Yardımcısı Gelen Ukraynalı Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Rusya - Ukrayna savaşının başladığı günden bu yaa ülkemize gelen Ukraynalı sayısını açıkladı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Gelen Ukraynalı Sayısını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkileri, komşu ülkelerde de göç dalgası olarak hissediliyor. Savaştan kaçan insanların bir bölümü ise Türkiye’ye sığındı. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Ukrayna’dan gelen göç dalgasına dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Yardımcısı açıklamasında, Savaşın başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana hudut kapılarından 20 bin 550 Ukrayna vatandaşının ülkeye giriş yaptığını bildirdi.

Çataklı açıklamasının devamında, Ukrayna ile olan vize muafiyeti anlaşması kapsamında göç eden vatandaşların, pasaport veya kimlikle giriş yapabildiğini ve 90 güne kadar vize muafiyetiyle yasal olarak kalabileceğini söyledi.

Ukrayna göç dalgası

Göç İdaresi Başkanlığı’nda kriz masası kurulduğunu belirten Çataklı, çatışma dönemi öncesinde Türkiye’ye yasal olarak giriş yapmış ancak çıkış yapamayan Ukrayna vatandaşlarına yönelik olarak ise ikamet izni başvurularında gerekli kolaylığı sağladıklarını ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrası, milyonlarca insan ülke dışına doğru hareket ediyor. Rakamlar, Ukrayna’nın sınır komşusu Polonya’ya ulaşan insan sayısının 1 milyona yaklaştığını gösteriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, toplamda 1,5 milyon insanın komşu ülkelere geçtiğini ve bunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük mülteci krizi olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu