Yatırım yapmaya başla!

İBB İTaksi Uygulamasını Başlatma Kararı Aldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, uygulanıp uygulanmayacağı kesin olarak belirtilmeyen iTaksi'yi kesin olarak hayata geçirdi. iTaksi, güvenlik açısından oldukça başarılı ve teknolojik bir sistem. İşte detaylar...
İBB İTaksi Uygulamasını Başlatma Kararı Aldı!

Son zamanlarda gündemi oldukça meşgul eden konu olan “itaksi” uygulamasının hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı. Bu uygulama kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğünün zorunlu kılmasıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gerekli ekipman tedariğiyle sisteme geçildiğinin haberini verdi. Yapılan değişlik tamamen taksilerde olan, her iki taraflı güvenliğin sağlanabilmesi adına yapılmıştır. iTaksi, yıllardır ticari araçlarda olan çeşitli güvenlik açıklarının kapatılarak, şoför ve yolcuların can güvenliği esas alınmıştır.

Yapılan uygulamanın içeriğinde taksilerin içerisine kamera, panik butonu ve iTaksi tablet kurulumu yasal zorunluluk haline geldi. Tüm bu ekipman İBB tarafından ticari taksilere ücretsiz olarak veriyor.

Kurulacak kameralar 7 gün 24 saat kayıtta olacak ancak sadece görüntü olacağı ses kaydının olmayacağı bildirildi.

Taksilerin belediyeye ait otoparklarında yapılacak sistem kurulumundan sonra İBB ve İTaksi yazılı etiketler yapıştırılacak. Müşteriler bindikleri taksilerin şoförü hakkında da genel bilgilere sahip olacağı açıklandı.

Şu an için günde ortalama 150 araç iTaksi’ye dönüştürülüyor. Bugüne kadar montajı biten 3 binin üzerinde ticari taksi olduğu söylendi.

Ağustos ayında hayata geçirilmesi planan bu uygulama sayesinde taksicilere yönelik olan gasp, yaralama ve kaçırma gibi olayların önüne geçileceği düşünülüyor. Aynı zamanda dediklerimiz yolcular için de geçirli olmuş oluyor. Yapılan bu büyük girişim oldukça mantıklı.

En azından şimdi taksiciler yolcuları, yolcularda binmiş olduğu taksi hakkında bilgi sahibi olacaklar. Kurulan kameralar da caydırıcı olup, panik butonu da her hangi bir olayla karşı karşıya kalındığı zaman hızlı bir şekilde yeriniz tespit edilerek müdahale şansı olacaktır. Bu uygulama şu anda İstanbul için geçerli ancak ilerleyen zamanlarda İzmir, Ankara, Bursa vb. büyük şehirlerde devreye alınması planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum