Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hükümetlerin İnternet Kapatmaları 2019’da Küresel Ekonomiye 8 Milyar Dolara Mal Oldu

Planlı internet kesintilerinin geçen yıl küresel ekonomiye 8 milyar dolara mal olduğu açıklandı.
Hükümetlerin İnternet Kapatmaları 2019’da Küresel Ekonomiye 8 Milyar Dolara Mal Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yayınlanan bir rapora göre, planlanmış internet kesintileri geçen yıl küresel ekonomiye 8 milyar doların üzerinde rakama mal oldu. İnternet araştırma firması Top10VPN tarafından Salı günü yayınlanan çalışma 2019 boyunca dünya çapında internet kesintilerinin ekonomik etkisini analiz etti.

İnternet kesintilerinin maliyeti, Dünya Bankası, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Eurostat ve Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu’nun göstergelerini kullanan Netblocks ve Internet Society’nin kesinti maliyeti aracında hesaplandı. Top10VPN, 2019 yılında toplam 8.05 milyar dolarlık ekonomik maliyetle 18.225 saatlik internet kapatılmasını izledi.

Araştırmacılar, 2019’da toplam maliyetin 2016’ya kıyasla yüzde 235 arttığını ve geçen yıl her zamankinden fazla kapatılma olduğunu söyledi.

Hükümetlerin İnternet Kapatmaları 2019’da 2016 Kıyasla %235 Arttı Geçen yıl 122 büyük olay yaşandığı, bununla birlikte Hindistan’da ve başka yerlerde 90’dan fazla daha küçük kesinti olduğu aktarıldı. Analiz, otoriter rejimlerin bilgi akışını kısıtlamak ve iktidardaki güçlerini korumak istiyormuş gibi görünürken internet kapatmalarının en sık protestolara veya huzursuzluklara tepki olarak ortaya çıktığı sonucuna ulaştı.

Bireysel bölgeler açısından, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, 3 milyar doları aşan maliyetlerle 2019 yılında internet kesintilerinden en büyük ekonomik darbeyi aldığı kaydedildi.

Sahra Altı Afrika’nın yaklaşık 2.2 milyar dolar maliyetle takip ettiği, 9.677 ile en çok belgelenen kapanma saatlerine sahip Asya’nın da 1.7 milyar dolar maliyetinin olduğu bildirdi.

Hükümetlerin İnternet Kapatmaları 2019 Ülkelere Maliyeti Irak, toplam kapanma maliyetinin en yüksek olduğu ülke olarak gösterildi ki ekonomisinin 2019 yılında internet kesintileri nedeniyle 2.3 milyar dolar kaybettiği söylendi. Araştırmaya göre, Irak geçen yıl 263 saat kasıtlı bağlantı kesintisi yaşadı ve bu yaklaşık 19 milyon internet kullanıcısını etkiledi.

Netblocks’un Kasım ayındaki ağ verileri, Irak hükümetinin ülkedeki protestolar arasında web erişimini ciddi şekilde kısıtladığını gösterdi. Sudan da 1.8 milyar dolarla en yüksek ikinci maliyete sahip oldu. Hindistan en kötü etkilenen üçüncü ekonomi olarak sıralandı.

Top10VPN geçen yıl ülkede 100’den fazla yüksek oranda hedeflenmiş kapatma izledi. Bu kesintilerin Keşmir bölgesinde bir kapanmayı da içerdiği ve bölge için görünürde kısıtlamaların sonunun olmadığı vurgulandı. Araştırmacılar internet kesintilerinin bir sonucu olarak Hindistan’ın tahmini 1.3 milyar dolar zarar ettiğini ancak gerçek rakamın daha da yüksek olmasını beklediklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu