Yatırım yapmaya başla!

Huawei ve ZTE nin ABD Dışına Çıkarılmasının Faturası Açıklandı

Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’nin 5G ağlarının ABD dışına çıkarılmasının maliyeti belli oldu.
Huawei ve ZTE nin ABD Dışına Çıkarılmasının Faturası Açıklandı

Son yıllarda ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim pek çok şirketin işleyişini olumsuz etkilemeye başladı. Trump hükümetinin Çinli telekomünikasyon devleri Huawei ve ZTE üzerindeki yaptırımlarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Huawei dünyanın en büyük telekom şirketlerinden biri ve her yıl milyonlarca akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiriyor.

ABD hükümeti Huawei ve ZTE’nin kullanıcı verilerini topladığını ve bu verileri Çin yönetimi ile paylaştığını iddia ediyor. Teknoloji şirketleri ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanıyor ve bu nedenle geçtiğimiz yıldan bu yana çok sayıda yaptırım ile karşı karşıya kaldı. ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için hükümetten lisans alması gerekiyor.

Bunun yanı sıra Çinli şirketler 5G’ye yönelik yatırımları ile öne çıkıyor. ABD yaptırımları nedeniyle her iki şirketin de 5G ekipmanlarının ülkeden tamamen çıkarılması gerekiyor. Federal İletişim Komisyonu tüm ekipmanların çıkarılması için harcanması gereken parayı hesapladı.

Ekipmanların Çıkarılması için Servet Harcanacak

Ekipmanların Çıkarılması için Servet Harcanacak

ABD hükümeti tarafından alınan karar ile bugüne kadar çok sayıda Huawei ve ZTE’ye ait ekipman ülke dışına çıkarıldı. Ancak büyük şehirlerin dışında kalan kırsal alanlarda halen bu şirketlerin ürünleri kullanılıyor. Trump yönetimi ise Çinli şirketlerin ekipmanlarını tamamen ülke dışına çıkarmaya kararlı.

Federal İletişim Komisyonu önceden satın alınmış telekomünikasyon ekipmanlarının tamamen ülke dışına çıkarılması içi 1.8 milyar dolar harcanması gerektiğini açıkladı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında FCC, kırsaldaki telekom ağlarından Huawei ve ZTE’nin ekipmanlarının çıkarılmasına karar vermişti.

Geliştirilen ekipmanlar eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, televizyon ve uydu iletişim ağlarında yaygın olarak kullanılıyor. Ekipmanların ülke dışına çıkarılması için harcanması gereken paranın ufak telekomünikasyon şirketleri için oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.

ABD Ekipmanları Çıkarmaya Kararlı

ABD Ekipmanları Çıkarmaya Kararlı

FCC Başkanı Ajit Pai yaptıkları çalışmayla ilgili açıklamasında, “Ağlarımızda güvensiz ekipman ve hizmetlerin varlığını belirleyerek, artık bu ağların – özellikle küçük ve kırsal taşıyıcıların – güvenilir satıcılardan altyapı almasını sağlamak için çalışabiliriz. Ağlarımızı koruyabilmemiz için ulusal güvenlik tehdidi olduğu belirlenen herhangi bir ekipman veya hizmetin değiştirilmesi lazım. Bunun için taşıyıcılara geri ödeme yapmak için uygun finansman yaratmamız lazım.” ifadelerine yer verdi.

FCC, Haziran ayında yaptığı açıklama ile Huawei ve ZTE’den ekipman satın alan şirketlerin 8.3 milyar dolarlık evrensel hizmet fonundan yararlanamayacağını açıklamıştı. Bu ağlara sahip 50’den fazla küçük ölçekli şirket olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Verizon gibi ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri de bu listede bulunuyor. Verizon müşteriler için sunduğu sesli arama cihazı VoiceLink’in Huawei tarafından üretildiğini ancak bu yıl içerisinde cihazın kullanımını tamamen kaldırmayı hedeflediğini açıkladı.

Huawei’nin İşlemci Arayışı Sürüyor

Huawei’nin İşlemci Arayışı Sürüyor

Huawei bir yandan da akıllı telefonları için işlemci tedarik sorunu yaşamaya başlayabilir. Üst seviye telefonlarda yer alan Kirin işlemciler Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyordu. Ancak önümüzdeki günlerde tanıtılacak Mate 40 erisi ile beraber Kirin işlemciler son kez karşımıza çıkacak.

Huawei ise yaptığı açıklamada artan yaptırımlara rağmen işlemci üretmekten vazgeçmeyeceğini belirtti. Bir diğer yonga üreticisi MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD hükümetinden izin istemişti. Halihazırda Samsung ya da Qualcomm’dan Huawei’nin işlemci alma şansı bulunmuyor. Çinli şirketi akıllı telefon pazarında zor günleri beklediğini söyleyebiliriz.

Akıllı telefon tarafında Google servislerinin eksikliği de şirketin küresel pazardaki rekabetini olumsuz etkiliyor. Bilindiği üzere Huawei’nin yeni telefonlarında Play Store, Gmail, YouTube, Haritalar gibi popüler Google uygulamaları kullanılamıyor. Huawei ise kendi ekosistemi olan HMS ve App Gallery’i geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Diğer taraftan şirket kendi işletim sistemi HarmonyOS’a yönelik yaptırımlar yapmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum