Yatırım yapmaya başla!

Huawei ve ZTE’ye Uygulanan ABD Ambargosunun Süresi Bir Sene Daha Uzadı

ABD yönetimi Huawei ve ZTE’ye uyguladığı yaptırımların süresini bir sene daha uzatma kararı aldı.
Huawei ve ZTE’ye Uygulanan ABD Ambargosunun Süresi Bir Sene Daha Uzadı

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE, ABD yönetimi ile bir dizi sorun yaşıyor. ABD yönetimi bu şirketlerin ürün ve servisleri aracılığı ile Çin hükümeti için çalıştığını ve casusluk faaliyetleri yürüttüğünü iddia ediyor. Huawei ise bu iddiaları her seferinde reddediyor ve Trump yönetiminin somut bir kanıt gösteremediğini belirtiyor.

Bu tartışmalar teknoloji devinin yaptırımlara maruz kalmasının önüne geçemedi. Alınan karar gereği ABD’deki teknoloji şirketleri Huawei ile ticaretini çok sınırlı bir alanda yürütüyor. Uygulamaya konan ek süreler ve alınan lisanslar çerçevesinde belirli ürünlerle sınırlı olmak kaydıyla bu ticaret yürütülüyor.

Bu kapsamda hem üretilen ürünlerin ekipmanlarında hem de dijital servislerin alınmasında sorunlar yaşanıyor. Yaptırımların geleceğinin ne olacağı bir süredir merak ediliyordu. ABD yönetiminden bu konuyla ilgil Çinli teknoloji şirketlerine kötü haber geldi. Alınan karar ile yaptırımların süresi bir sene daha uzatıldı.

Huawei ve ZTE’ye Kötü Haber

Huawei ve ZTE’ye Kötü Haber

Trump yönetimi tarafından alınan doğrultusunda ABD’nin Huawei üzerindeki yaptırımların bir sene daha süreceği kesineşmiş oldu. Huawei ve ZTE’nin ürünleri ulusal güvenlik riski olarak değerlendiriliyor ve 2021 yılına kadar bu risklerin önüne geçilmesi adına telekomünikasyon ekipmanlarının kullanımı yasaklanmış oldu. Bu yasa ilk olarak 2019’un Mayıs ayında uygulamaya konmuştu. O dönem bu karar ulusal acil durum adı altında alınmıştı.

Trump son olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, “Uzun zamandır söylediğim gibi Çin ile uğraşmak çok zor. Harika bir ticaret anlaşması yaptık. İmzalar zor atıldı ve sonrasında Dünya Çin tarafından virüs ile vuruldu. 100 yeni ticaret anlaşması da yapsak fark etmez. Masum insanlar hayatını kaybediyor.” diye konuştu.

O dönem Huawei bu konuyla ilgili açıklamasında, “Huawei’nin ABD ile iş yapmasını kısıtlamak ABD’yi daha güvenli ya da daha güçlü duruma getirmeyecek; bu karar yalnızca ABD’yi daha düşük özelliklere sahip, ancak daha pahalı alternatiflerle sınırlamaya hizmet edecek ve ABD’nin 5G teknolojisinin gerisinde kalmasına neden olacak.” ifadelerine yer vermişti.

Yaptırımlar Akıllı Telefon ve 5G Satışlarını Etkiliyor

Yaptırımlar Akıllı Telefon ve 5G Satışlarını Etkiliyor

Huawei akıllı telefon ve telekomünikasyon alanındaki en büyük üreticilerden biri konumunda. Teknoloji devi dünya genelinde 5G’ye yatırım yapan şirketlerin başında geliyor ve pek çok ülkenin altyapısının kurulum işlemlerini gerçekleştiriyor. Ancak bu durum şu an için ABD’de pek mümkün olmamakta. Akıllı telefon tarafında ise yaptırım kararları nedeniyle Google uygulamaları yeni nesil Huawei modellerinde kullanılamıyor.

Play Store başta olmak üzere YouTube, Haritalar, Gmail gibi Google servisleri, Mate 30, P40 gibi yeni telefonlarda kullanılamıyor. Yaptırımlar nedeniyle bu telefonların özellikle küresel pazarda yüksek satış rakamlarına ulaşamadığını söyleyebiliriz. Huawei ise dışa bağımlı olmamak adına kendi alternatif sistemlerini geliştiriyor.

Teknoloji devi geçtiğimiz dönem Android’e alternatif olarak düşündüğü kendi işletim sistemi HarmonyOS’un duyurusunu gerçekleştirdi. Google servislerinin yarattığı boşluğun doldurulması adına Huawei Mobil Servisleri altyapısı kuruldu.

Teknoloji devi App Gallery aracılığı ile kullanıcılarına uygulama desteği sağlıyor ve geliştiricileri kendi mağazası için uygulama sunmaya davet ediyor. Çinli şirket için yaptırım süresinin bir süre daha uzaması nedeniyle yeni akıllı telefonlarının satışında zor günler yaşamaya devam etmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum