Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Yönetim Kademesinde Büyük Değişiklikler Yaşanıyor

Çinli teknoloji devi Huawei, yönetici kadrosunda önemli değişikliklere sahne oluyor.
Huawei’nin Yönetim Kademesinde Büyük Değişiklikler Yaşanıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, son yıllarda özellikle akıllı telefon tarafında büyük bir atak gerçekleşti. Öyle ki şirket Samsung’dan sonra en fazla satış yapan akıllı telefon üreticisi konumunda. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına karşı durmaya çalışan Huawei, kısıtlamalardan dolayı büyük zarar gördü. Şirket geçtiğimiz yıl yaptırımların gölgesinde 240 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmeyi başardı. Diğer yandan şirket dünyanın en büyük 5G yatırımcılarından biri konumunda.

İngiltere, Almanya başta olmak üzere pek çok ülke 5G altyapısının kurulması aşamasında Huawei ile iş birliği yapıyor. Bugüne kadar hızla büyümesini sürdüren şirketin CEO’luk görevini en Zhengfei yürüttü. Zhengfei ayrıca Huawei’nin yönetim kurulunda da büyük yetkiye sahipti. Ancak son kararı ile Ren yönetim kurulundaki tüm görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. Huawei’nin yönetim kademesinde başka değişikliklerin de yolda olduğu belirtiliyor.

Huawei Yönetiminde Revizyon

Huawei Yönetiminde Revizyon

Çinli teknoloji devinin patronu Ren Zhengfei, geçtiğimiz yıldan bu yana röportajlarında emekliliği düşündüğünü dile getiriyordu. Yönetim kurulundan ayrılan Zhengfei, şirket CEO’su olarak görevine devam edecek. Diğer yandan Huawei Başkanı Sun Yafang’ın şirketteki başkanlık görevinden ayrılacağı öğrenildi. Bu göreve ise Tian Xingpu’nun geleceği belirtiliyor. Yaşanan görev değişikliklerinin Shanghai Huawei Technologies bünyesinde yapılacağının altı çiziliyor.

Şirket ilk olarak 2001 yılında kayıt altına alınmış ve ağırlıklı olarak yazılım geliştirme, geniş bant, kablosuz teknolojiler ve iletişim sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Uzmanlar teknoloji devinin yönetim kademesinde yaşanan görev değişikliklerinin sürpriz olmadığını belirtiyor. Daha önce başkan yardımcısı olan Zhengfei artık sadece CEO olarak görevini sürdürecek.

Huawei’nin yönetim kademesinde yaşanan bu değişimlerin ardından şirketin yol haritasında ne gibi yeniliklerin yaşanacağı merak ediliyor. Teknoloji devinin karşısındaki en büyük sorunun şüphesiz ABD yaptırımları olduğu görülüyor. Özellikle Mate 30, Mate XS ve P40 gibi yeni telefonlarda yaptırımlar nedeniyle Google servisleri kullanılamıyor.

Şirket bunun için Huawei Mobil Servisleri üzerinde çalışıyor ve kullanıcılarına alternatif bir altyapı sunuyor. Uzmanlar özellikle 2020 yılı içerisinde Huawei’nin akıllı telefon satışlarında düşüş yaşanacağını belirtiyor. Bu düşüşün başlıca sebepleri arasında Coronavirüs salgını ve Google uygulamalarının eksikliği gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum