Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei Yerli Mimariye Sahip İşlemcilerini Üreteceği Fabrika İnşaatında Sona Yaklaştı

Çinli teknoloji devi dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak adına kendi fabrikasını kuruyor.
Huawei Yerli Mimariye Sahip İşlemcilerini Üreteceği Fabrika İnşaatında Sona Yaklaştı

Huawei akıllı telefon ve telekomünikasyon sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Çinli teknoloji devi dünyanın en büyük 5G yatırımı yapan şirketi olarak biliniyor. Şirket akıllı telefon pazarında da son yıllarda payını artırdı. Pazar araştırmaları Huawei’nin Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satışı yapan firma olduğunu gösteriyor. Ancak bunun yanı sıra şirket ABD yaptırımlarına maruz kalmaya başladı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Trump hükümeti tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen teknoloji devi, ABD’li şirketlerin kara listesinde bulunuyor. Huawei Çinli bir şirket olmasına rağmen ABD’li teknoloji devlerinden donanım ve yazılım desteği alıyor. Yaptırımlardan dolayı yeni nesil telefonlarda Google servisleri kullanılamıyor. Ayrıca amiral gemilerinde kullanılan Kirin işlemciler de TSMC tarafından geliştiriliyordu.

ABD geçtiğimiz aylarda yaptırımların kapsamını genişleterek TSMC’nin Huawei ile ticaretini kesmişti. Huawei ise yaptırımlar sonrasında kendi içine dönmeye başladı. Bu kapsamda şirket kendi işlemcilerini üretmek için harekete geçti. Gelen haberler fabrika inşaatının sona erdiği yönünde.

Fabrikanın İnşaatı Tamamlandı

Fabrikanın İnşaatı Tamamlandı

ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için hükümetten lisans almaları gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde akıllı telefon pazarının önde gelen işlemci üreticisi Qualcomm, lisans başvurusunda bulunmuş ve hükümet tarafından kabul edilmişti. Ancak ABD yönetimi bu lisansı şartlı olarak vermişti. Hükümet işlemci satış iznini verirken 5G destekli işlemcilerin satışını yasaklamıştı. Verilen izin sadece 4G destekli işlemcileri kapsıyor.

Huawei ise dışa bağımlılığı bitirmek adına yazılımn ve donanım tarafında önemli adımlar atıyor. Çin medyasında yer alan haberlere göre “Wuhan Huawei Optical Factory Project (Phase II)” adlı fabrikanın inşaatında sona gelindi. 208.900 metrekare alana kurulan fabrikanın Wuhan Optics Valley Center içerisinde yer aldığı belirtiliyor.

Huawei bu fabrikadaki işlemcilerin mimarisini bizzat kendisi tasarlayacak. Fabrika ilk olarak 45 nm mimari ile üretime başlayacak. 2022 sonunda ise 28 nm mimariye sahip işlemcilerin üretilmesi planlanıyor. Ancak akıllı telefonlarda kullanılan yeni nesil işlemciler 5 nm mimariye kadar ilerledi.

Fabrika inşaatının tamamlanmasının ardından üretim ekipmanlarının kurulumunun 2 yıldan fazla sürebileceği belirtiliyor. Bu da Huawei’nin önünde uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Bu işlemcilerin akıllı telefonların yanında akıllı televizyon, IoT cihazlar ve 5g tabanlı donanımlarda kullanılması planlanıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum