Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye Uygulanan Yaptırımların Ucu ABD’li Şirketlere Dokunabilir

Çinli teknoloji devi Huawei’ye uygulanan yaptırımların ABD’li şirketlere büyük zarar verebileceği ifade edildi.
Huawei’ye Uygulanan Yaptırımların Ucu ABD’li Şirketlere Dokunabilir

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, başta akıllı telefon ve telekomünikasyon alanında yaptığı yatırımlar ile son yıllarda öne çıkıyor. Çinli teknoloji devi Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satışı yapan üretici konumunda bulunuyor. Diğer yandan dünyanın pek çok ülkesinde 5G altyapısını kuran firma konumunda.

Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının gölgesi altında faaliyetlerini sürdürüyor. Trump yönetimi Huawei’nin Çin hükümeti için casusluk faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle teknoloji devine ambargo uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde uygulanan yaptırımların süresinin bir yıl daha uzatıldığı açıklanmıştı.

Alınan bu karar sonrası gelen haberler Çin hükümetinin de ABD’li şirketlere karşı bir misilleme hazırlığında olduğunu oraya koymuştu. Uzmanlar ABD ile Çin arasındaki gerilimin önümüzdeki günlerde artarak devam etmesini bekliyor. Hazırlanan bir diğer rapora göre bu yasağın ABD’li şirketlere daha çok zarar verebileceği belirtiliyor.

ABD’li Şirketler Olumsuz Etkilenebilir

ABD’li Şirketler Olumsuz Etkilenebilir

ABD hükümeti tarafından alınan yaptırım kararları gereği TSMC başta olmak üzere ABD’deki diğer şirketlere zarar verebileceği konuşuluyor. Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC, pek çok şirkete ürün desteği sağlıyor. Huawei ise TSMC’nin en büyük ikinci müşterisi konumunda. Trump yönetiminin almış olduğu son karar gereği ABD teknolojisini kullanan TSMC gibi şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için lisans alması gerekiyor.

TSMC diğer taraftan Apple, Qualcomm, Nvidia, AMD gibi pek çok yonga üreticisine yarı iletken çip desteği sağlıyor. Huawei’nin amiral gemisi modeller için kullandığı Kirin serisi işlemcilerde de TSMC’nin yongalarından yararlanılıyor. Uygulanan yaptırımlar sonrası Huawei’nin alternatif seçenekleri değerlendirmeye başladığı belirtiliyor.

Rakamlar TSMC’nin geçtiğimiz yıl tüm gelirinin 5.2 milyar dolarının Huawei tarafından sağlandığını gösteriyor. TSMC geçtiğimiz günlerde 5nm yongaların üretileceği yongalar için yeni fabrika açma planı olduğunu açıklamıştı. Ancak ambargo nedeniyle bu karardan geri adım atılması söz konusu.

Huawei’nin Alternatif Planı Hazır

Huawei’nin Alternatif Planı Hazır

Tahminler ABD’li pek çok şirketin Huawei yaptırımlarından olumsuz etkileneceği yönünde. Apple, Qualcomm, Cisco gibi ABD’li şirketler için Çin pazarı en büyük iş alanı olmakta.

Apple’ın açıkladığı mali ikinci çeyrek verilerinde gelirlerinin yüzde 14.8’ini Çin’deki satışlardan elde ettiği biliniyor. Aynı şekilde Çinli akıllı telefon üreticilerinin büyük bölümü Qualcomm imzalı işlemcileri tercih ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD yönetiminin almış olduğu son karar ile 120 gün daha şirketler Huawei ile ticaret yapabilecek. Bu tarihten sonrasında ise yonga satışının durması bekleniyor. Huawei ise TSMC’den mahrum kalması halinde Çin’in en büyük yarı iletken üreticisi SMIC ile anlaşmayı planlıyor.

Kirin İşlemciler Risk Altında

Kirin İşlemciler Risk Altında

Huawei Mate 30, P40 ve pek çok amiral gemisi modellerinde kendi üretimi olan Kirin işlemcilere yer veriyor. Bu işlemcilerin yongaları ise TSMC tarafından üretiliyor. İki şirket arasındaki ticaretin durması sonrası Kirin işlemcilerin üretiminde kesinti yaşanabileceği belirtiliyor.

Trump yönetimi almış olduğu bu kararlara sebep olarak ülkenin ulusal güvenliğinin korunmasını gösteriyor. Huawei’yi olumsuz etkileyen bir diğer konu ise Google uygulamalarının eksikliği olmakta. Play Store, YouTube, Haritalar, Chrome gibi popüler Google servisleri yeni çıkan Huawei modellerinde kullanılamıyor.

Bu durum telefonların küresel pazarda satışlarının önemli orada düşmesine neden oluyor. Huawei ise kendi uygulama mağazası AppGallery için yatırımlar yapıyor alternatif hizmetini geliştiriyor.

TSMC Siparişleri Durdurdu

TSMC Siparişleri Durdurdu

Tayvan merkezli dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, ABD yönetiminin almış olduğu karar sonrası Huawei’ye olan siparişlerini durdurma kararı aldı. Kirin işlemcilerin yongasını üreten şirket, Huawei’den gelen yeni siparişleri askıya aldı. Şirket yetkilileri ABD yönetiminin almış olduğu son kararları yakından takip ettiğini açıkladı.

Alınan karar halihazırda üretimi süren yongaları etkilemiyor. Bu yongaların Eylül ayına kadar Huawei’ye teslim edilmesi gerekiyor. TSMC yetkilileri alınan kararla ilgili detay vermekten kaçındı. Diğer yandan Huawei cephesinden konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Önümüzdeki günlerde iki şirket arasında yeni gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum