Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei’ye Yaptırım Uygulayan Ülkelerin Sayısı Artıyor: Çin Tepkili

Huawei’ye 5G alanında yaptırım uygulayan ülkeler arasına İsveç de katıldı. Çin hükümeti ise bu karara tepki gösterdi.
Huawei’ye Yaptırım Uygulayan Ülkelerin Sayısı Artıyor: Çin Tepkili
Yorum

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Çin merkezli Huawei, telekomünikasyon ve akıllı telefon pazarındaki yüksek payı ile öne çıkıyor. Şirket dünyanın dört bir yanında anlaşmalar yapıyor ve ülkelerin 5G altyapısının kurulumunu gerçekleştiriyor. Diğer yandan teknoloji devi 2019 yılından bu yana ABD yaptırımları ile karşı karşıya kalıyor. Çin hükümeti ile gizli veri paylaşımı yaptığı iddia edilen Huawei, Trump hükümeti tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanıyor.

Bilindiği üzere ABD başta olmak üzere bazı ülkeler Huawei ile 5G anlaşmalarını sona erdirme kararı alıyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’den bu konuyla ilgili açıklamalar gelmiş ve Huawei ile yapılan iş birliğinin sonlandırıldığı duyurulmuştu. Kurulmuş olan 5G ekipmanları ise önümüzdeki yıllar içerisinde kademeli olarak kaldırılacak.

İngiliz hükümeti sonrasında Huawei’den sonra 5G altyapısı için Nokia ile anlaştığını duyurmuştu. ABD, Huawei ile iş yapan tüm ülkelerin ilişkisini kesmesini istiyor. Bu ülkelere son olarak İsveç katıldı. Çin hükümetinden bu gelişmeye tepki gecikmedi.

İsveç’ten Huawei Kararı

İsveç’ten Huawei Kararı

ABD hükümeti son dönemde Huawei’yi dört bir yandan sıkıştırıyor. Akıllı telefon üretimi için şirket amiral gemilerinde Kirin serisi işlemcilerini kullanıyor. Bu işlemciler Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştirildi. Ancak ABD hükümeti TSMC ile Huawei arasındaki ticareti kesecek kararlar almıştı. Kirin 9000 ile son kez Mate 40 serisinde bu işlemciler kullanıcılara sunulacak. Huawei’nin işlemci üretiminde nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Telekomünikasyon tarafında ise yaptırım uygulayan ülkelere bir yenisi daha eklendi. İngiltere’den sonra İskandinav ülkesi İsveç, Huawei’ye yaptırım uygulanacağını açıkladı. İsveç Posta ve Telekom Kurumu tarafından yapılan açıklamada Huawei ve ZTE ile kurulan ilişkinin 2025 yılına kadar sonlandırılacağı belirtildi.

Kurum Huawei imzalı ekipman kullanan şirketlere süre tanıdı. Çinli teknoloji devi ise bu kararın gerçekçi olmadığını belirterek tepki gösterdi. Ulusal güvenlik ve casusluk gibi iddiaların doğru olmadığını belirten teknoloji devi, ABD’nin ortay somut bir kanıt koyamadığını tekrarladı. İsveç’in Huawei’ye yönelik aldığı bu karara bir tepki de Çin hükümetinden geldi.

Çin Hükümeti Tepkili

Çin Hükümeti Tepkili

Huawei’ye uygulanan bu yaptırım sonrası Çin yönetiminden cevap gecikmedi. Çin’in Stockholm Büyükelçisi Gui Congyou, İsveç devlet televizyonunda konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Congyou açıklamasında, “Tehdit etmeyi sevmem ancak karardan geri adım atılmazsa Çin’de iş yapan İsveçli şirketlere yaptırım getirilebilir. Bu 2 şirket de bugüne kadar İsveç kanunları ve yönetmeliklerine birebir uydu.” diyerek adeta aba altından sopa gösterdi.

İsveç’in Enerji ve Dijital Kalkınma Bakanı Anders Ygeman ise alınan bu kararla ilgili geri adım atmayacaklarını yineledi. Daha önce İngiltere gibi Fransa ve Belçika gibi ülkeler de Huawei’nin 5G ekipmanlarına yönelik yasaklama kararları almıştı. ABD hükümeti Huawei ile iş birliğinde bulunan ülkelerde istihbarat paylaşımını durdurabileceğini açıklamıştı.

Huawei’den ve Çin hükümetinin tepki göstermesine rağmen teknoloji devi yaptırımlara maruz kalmaktan kurtulamıyor. Akıllı telefon tarafında ise uzun zamandır yeni modellerde Google servisleri kullanılamıyor.

Play Store başta olmak üzere YouTube, Chrome, Gmail, Haritalar gibi popüler Google servisleri şirketin yeni nesil telefonlarında kullanılamıyor. Huawei ise App Gallery odaklı HMS altyapısı ile buradan doğan eksikliği kapatmaya çalışıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu