Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye Yaptırım Konusunda Pentagon ve İngiltere Hükümetten Farklı Düşünüyor

Huawei’ye yeni yaptırımlar geleceği haberlerinin ardından Pentagon’dan itiraz geldi. Diğer yandan İngiltere’nin bu hafta Huawei ile ilgili nihai kararını vermesi bekleniyor.
Huawei’ye Yaptırım Konusunda Pentagon ve İngiltere Hükümetten Farklı Düşünüyor

ABD ile Çin arasında ticari gerilimin seyri ve Huawei’ye yönelik yaptırımlara dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye yönelik yeni yaptırımların yolda olduğunu açıklamıştı. Ancak Pentagon’dan bu açıklama sonrası itiraz geldi ve bunun doğru bir hamle olmayacağının altı çizildi. Trump yönetiminden gelen açıklamalarda Huawei’nin ABD için ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğuna dair ifadeler kullanılmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere Huawei üzerinde yaptırım kararları hakim ancak uygulamaya konan özel lisanslar sayesinde ABD’li şirketler Huawei ile belirli şartlar ile sınırlı olmak kaydıyla ticari faaliyetlerde bulunabiliyor. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Huawei ile Amerikan şirketlerinin ticaret yapmasına yönelik yeni kararlar alma aşamasında olduklarını söylemişti.

Bu açıklama Çinli teknoloji devine yönelik yeni yaptırımların yolda olduğu yorumlarının yapılmasına neden olmuştu. Ülkenin askeri gücü Pentagon ise Ticaret Bakanı ile aynı fikirde değil. Yapılacak olan yeni sınırlamaların ürün geliştirme gelirlerini olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Pentagon’dan Huawei İtirazı

Pentagon’dan Huawei İtirazı

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Qualcomm, Huawei’ye işlemci tedariki sağlayan başlıca firmalar arasında. Şirket daha önce Beyaz Saray’a yaptırımlardan dolayı duyduğu endişeleri dile getirmişti. Çinli şirkete yönelik ticari sınırlamaların ürün araştırmalarından elde edilecek gelirleri olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Benzer bir açıklama son olarak Pentagon’dan geldi. Savunma Bakanı Mark Esper, “Bu teknoloji şirketlerinin tedarik zincirlerinin ve yenilikçilerinin sürdürülebilir olması konusunda uyanık olmamız gerek” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Çin ile ABD arasında ticaret anlaşmasının birinci müzakereleri olumlu geçti. Ancak bu görüşmelerden Huawei’nin yararına bir sonuç çıkmadı. Diğer yandan İngiltere’nin Huawei ile 5G anlaşması konusunda ne yapacağına dair son kararı merak ediliyor. ABD’nin ise İngiltere’nin olumlu bir karar alması durumunda, yapacağı ticaret anlaşmasını askıya alabileceği konuşuluyor.

Huawei ise Google ile yaşananlar nedeniyle kendi işletim sistemi HarmonyOS üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ayrıca Google uygulamalarından doğacak eksikliği için kullanıcılara yeni alternatifler sunmak adına çalışmalar yapıyor. ABD Savunma Bakanlığı 2018 yılında Huawei ve ZTE imzalı telefonların askeri üslerde kullanımını yasaklamıştı. Buna sebep olarak şirketlerin Çin hükümetine veri sızdırdığı gösterilmişti. Huawei ve ZTE ise bu iddiaları kabul etmediğini açıklamıştı.

İngiltere Karar Aşamasında

İngiltere Karar Aşamasında

Huawei ile ABD arasında bu gelişmeler yaşanırken ada ülkesinin 5G ekipmanlarının kullanımına yönelik son kararını vermesi bekleniyor. Huawei dünyanın pek çok ülkesinde 5G altyapısının kurulması adına aktif olarak rol alıyor. İngiltere’nin henüz ne yapacağı bilinmezken, kaynaklar Huawei’ye izin verileceği yönünde. Bu durumun ABD’nin tepkisini çekeceği kuşkusuz.

Geçtiğimiz günlerde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien İngiltere’ye 5G konusunda uyarılarda bulunmuştu. Yapılacak anlaşmanın İngiltere’nin istihbarat servisi için riskli olacağını ifade etmiş ve “İngiltere’nin nükleer sırları, istihbarat servislerinin gizli dosyaları ve tüm devlet sırlarının çalınacağını düşünüyoruz. 5G bir ulusal güvenlik kararıdır. İngiltere’deki yetkililerin Huawei kararını bir ticari karar olarak görmesi bizi şok ediyor” diye konuşmuştu.

İngiltere cephesinden gelen son açıklama ise Enerji ve Sanayi Stratejisi Devlet Sekreteri Andrea Leadsom’dan geldi. Leadsom, Huawei ile ilgili kararın kısa zaman içerisinde verileceğini ve pek çok faktörün değerlendirildiğini söyledi. İngiltere’de geçtiğimiz 15 yıldan bu yana Huawei imzalı ekipmanlar kullanılıyor. Ada ülkesinde bugüne kadar herhangi bir sorun yaşanmamış olması da çalışmaların devam etme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Tersi yönde alınması muhtemel bir karar İngiltere’ye çok büyük masraflar çıkaracaktır. Çünkü halihazırda kurulu olan tüm sistemlerin değiştirilmesi gerekecektir. Aynı şekilde 5G’nin ülkede kurulma süreci de sekteye uğrayacaktır. Uzmanlar bu haftanın kritik olduğunun altını çiziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum