Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei Tepki Çekecek Yüz Tanıma Araştırması ile Gündeme Geldi

Huawei’nin Uygur Türkleri’ni tespit edecek bir yüz tanıma araştırmasına katıldığı ortaya çıktı.
Huawei Tepki Çekecek Yüz Tanıma Araştırması ile Gündeme Geldi

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinin başında gelen Huawei pek çok ürün ve servis ile dünya genelinde milyonlarca tüketiciye ulaşıyor. Şirketin özellikle 5G yatırımları ve akıllı telefon modelleri ile sıkça adından söz ettiriyor. Teknoloji firmaları asıl ürün ve servislerinin yanı sıra sektörün farklı alanlarına yönelik çalışmalara katılıyor.

Son yıllarda biyometrik doğrulama teknolojilerine yönelik büyük yatırımlar yapılıyor. Yüz tanıma sistemleri dünyada sıkça kullanılır bir altyapı haline geldi. Çin yönetimi de çeşitli nedenlerle yüz tanıma sistemine büyük önem veriyor. Bilindiği üzere Sincan bölgesinde uzun zamandır yaşayan Uygur Türkleri, Çin hükümetinin baskısı altında yaşıyor.

11 milyonu aşkın insanın olduğu bu bölgede Çin’in bu vatandaşların bir bölümünü rehabilitasyon merkezlerine gönderdiği biliniyor. Hatta bu merkezlerde insanlara çeşitli işkencelerinin uygulandığı gelen haberler arasında. Çinli teknoloji devi Huawei’nin ise bu insanları hedef alan bir yüz tanıma sistemi çalışmasına katıldığı ortaya çıktı.

Huawei’den Tartışma Yaratacak Çalışma

Huawei’den Tartışma Yaratacak Çalışma

The Washington Post gazetesinde yer alan habere göre Huawei’nin yüz tanıma sistemlerine yönelik bir çalışmaya destek sağladığı ortaya çıktı. Bu çalışma Uygur Türkleri’ni otomatik olarak tanıyacak bir altyapıya sahip. Sistem bölgede bir Uygur tespit ettiğinde Çin polisine ‘Uygur alarmı’ adı altında bir bildirim gönderiyor. Huawei’nin 2018 yılından bu yana yüz tanıma girişimi Megvii ile çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Kurulan yapay zeka temelli sistem insanların yaş, cinsiyet, etnik kökenini tespit edecek altyapıya sahip. Huawei’nin bu çalışmaya sunucu, kamera ve altyapı desteği verdiği belirtiliyor. Hatta Çinli şirketin internet sitesinde bu çalışmaya dair verilerin olduğu bir raporun olduğu ortaya çıktı. Haberin gündeme gelmesi sonrasında Huawei bu raporu sitesinden kaldırdı.

Bu durum sonrası Huawei adına açıklama yapan bir yetkili yapılan çalışmayı doğrulayarak, “Rapor, sadece bir testti ve gerçek dünyada uygulanmadı. Huawei, bu tür testler için sadece ürün tedariğini gerçekleştirir. Özel bir algoritma ya da uygulama temin etmiyoruz.” açıklamasında bulundu.

İnsan Haklarına Aykırı Olduğu Düşünülüyor

İnsan Haklarına Aykırı Olduğu Düşünülüyor

Çinli yetkililer, bu tür sistemlerin ülkenin teknolojik ilerlemesini yansıttığını ve genişletilmiş kullanımlarının hükümete müdahale edenlere yardımcı olabileceğini ve insanları güvende tutabileceğini belirtiyor. İnsan halkları savunucuları ise ülkenin halkı izlemek ve tehdit olarak kabul edilen protestocuları denetlemek için yapay zeka sistemlerinin daha fazla kullanılmaya başlandığından dolayı endişe duyuyor.

Bir araştırmacı açıklamasında, “Çin’in gözetim hırsı azınlık zulmünün çok ötesine gidiyor. Azınlıklara yönelik zulüm Çin’e özel değil. Bu sistemler, azınlıkları kontrol etmek isteyen ülkelere oldukça iyi bir şekilde katkıda bulunacaktır. “ diye konuştu.

Huawei’nin böyle bir çalışmayı desteklediği yapılan açıklamalar sonrası doğrulanmış oluyor. Ancak şirketin kendi sistemlerinde bu teknolojiyi kullanıp kullanmadığı bilinmiyor. Teknoloji devi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD hükümeti tarafından Çin hükümeti için casusluk faaliyetleri yürütmek ile suçlanıyor. Şirket epeydir ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak görülüyor ve çok sayıda yaptırıma maruz kalıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum