Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Patronu Zhengfei En İyi Olmak için Google’a İhtiyaçları Olmadığını Söyledi

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olmak için Google’a ihtiyaçlarının olmadığını söyledi.
Huawei’nin Patronu Zhengfei En İyi Olmak için Google’a İhtiyaçları Olmadığını Söyledi

Çin’in en büyük telekomünikasyon şirketi ve dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Huawei, son günlerde yöneticilerinin birbirinden iddialı açıklamaları ile gündeme geliyor. Geçtiğimiz gün Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, ABD yaptırımları olmasaydı Samsung’u geçerek dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olabileceklerini söyledi.

Bilindiği üzere şirket son aylarda ABD’li teknoloji şirketlerinin kara listesinde. Bu şirketlerin başında ise Android desteği sağlayan Google geliyor. Huawei’nin yeni piyasaya sürdüğü Mate 30 modellerinde Android işletim sistemi sunulmaya devam etse de YouTube, Play Store, Gmail ve Chrome gibi popüler Google uygulamalarına yer verilmiyor.

Çinli teknoloji devinin yöneticilerinde gelen açıklamalar ABD ve Google yaptırımlarına rağmen Huawei’nin bir numara olma hayalinden vazgeçmediğini gösteriyor. Son olarak şirketin CEO’su Ren Zhengfei, Google servisleri olmasa da akıllı telefon pazarının bir numarası olabileceklerini söyledi.

Huawei’nin Hedeflerinde Sapma Yok

Huawei’nin Hedeflerinde Sapma Yok

Huawei’nin patronu Ren Zhengfei, ABD yaptırımları sonrası yaptığı pek çok açıklama ile dikkatleri üzerine çekti. Teknoloji devinin yöneticisi CNN’e yaptığı açıklamada Google uygulamaları olmasa da gelecekte dünyanı en büyük akıllı telefon üreticisi olabileceklerini söyledi. Şirketin alternatif bir planının olup olmadığına dair kendisine sorulan soruya cevap veren Zhengfei, yaptırımlar ile başa çıkmak adına büyük ölçekli bir çözüm arayışında olduklarını ifade etti.

Huawei CEO’sunun bu açıklamaları şirketin HarmonyOS platformuna yönelik büyük hedefleri olduğu yorumlarının yapılmasına neden oldu. ABD Ticaret Bakanlığına 260’tan fazla şirketin Huawei lie ticaret yapmak için lisans başvurusu yaptığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un lisans başvurusunun kabul edildiği ve Çinli teknoloji devi ile ticaret yapabileceği ortaya çıkmıştı. Zhengfei başvuru yapan şirketler arasında Google’ın yer alıp almadığını bilmediğini sözlerine ekledi.

Microsoft’un lisans başvurusunun onaylanması ile beraber Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarında Windows 10 işletim sistemi kullanılabilecek. Google’ın lisans alıp almayacağı ise herkes tarafından merak edilen başlıca soru haline geldi. Zhengfei’nin açıklamaları ise bu konuya ilgili iyimserlik mesajları içeriyor.

Huawei CEO’su önümüzdeki iki yıl içerisinde ABD’li tedarikçilerle ilgili yeni adımlar atacaklarını belirterek, “Alternatiflere başvurmamız gerekecek. Bu alternatifler olgunlaşırsa, önceki sürümlere geri dönme ihtimalinin daha düşük olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Akıllı Telefon Pazarı Daralıyor Huawei Yükseliyor

Akıllı Telefon Pazarı Daralıyor Huawei Yükseliyor

Akıllı telefon pazarına dair yaptığı araştırmalar ile bilinen Gartner, 2019’un üçüncü çeyreğinin esas alındığı yeni bir rapor yayınladı. Rapor akıllı telefon satışlarında yaşanan genel düşüşü gösteriyor. Ancak buna rağmen Huawei kendi pazar payını artırmayı başardı. Pazarın yüzde 2.7 oranında küçüldüğü belirtilen araştırmada Huawei’nin yaptırımlara rağmen satışlarını artırması dikkat çekiyor.

Akilli telefon pazarı üçüncü çeyrek

Rakamlar Apple’ın bir önceki yılın aynı dönemine göre gelir çizelgesinde zarar ettiğini gösteriyor. Huawei ise çift haneli gelir ve büyüme rakamları ile yükselişini sürdürüyor. Güney Koreli Samsung ise halen pazarın lideri olmayı sürdürüyor. Şirket yüzde 1.5’lik artış kaydetti ve toplam pazar payını yüzde 20.4’e kadar yükseltti.

Huawei ise yüzde 13.4’ten yüzde 17’ye çıkarak büyük bir yükselişe imza attı. Apple ise yüzde 1.3’lük düşüş yaşadı ve yüzde 10.5’te kaldı. Raporda ismine yer verilmeyen diğer markaların pazar payının yüzde yüzde 39.6’dan yüzde 35.8’e düştüğü görülüyor. Gelen raporlar gösteriyor ki Samsung yakın gelecekte liderliği kimseye kaptırmayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum