Dolar (%0.44) 13.4362
Euro (%0.58) 15.2316
Sterlin (%0.27) 18.2596
Ons (%0.10) 1839.99
Gram (%0.63) 794.96
Çeyrek (%0.63) 1299.75
THYAO (%-0.50) 27,96
ASELS (%-0.44) 22,44
PETKM (%-0.11) 8,85
EUR/USD (%0.25) 1.13316
USD/JPY (%-0.32) 113.84
EUR/GBP (%0.29) 0.8342
Petrol (%-1.55) 84.22
Gümüş (%-0.48) 24.598
Bitcoin (%-7.75) 38808.85
Ethereum (%-9.01) 2856.56
Bist100 (%-0.21) 2,009.99

Huawei’nin Sıradaki Serisi P40 için Google Servisleri Konusu Merak Ediliyor

Huawei’nin bir sonraki amiral gemilerinde Google uygulamalarının akibeti şimdiden merak konusu oldu.
Huawei’nin Sıradaki Serisi P40 için Google Servisleri Konusu Merak Ediliyor
12 Aralık 2019 | 14:49
Yorum

Akıllı telefonlar gelinen zaman itibariyle hayatımızın vazgeçilmez araçlarından biri haline geldi. Hemen herkesin sahip olduğu bu telefonlar için çok sayıda üretici mevcut ve piyasada sıkı bir rekabetin varlığından söz edebiliriz. Apple, Samsung, Huawei gibi şirketler ise bu pazarın baş aktörleri konumunda. Çinli teknoloji devi son yıllarda gerçekleştirdiği büyük yükseliş ile tüm dikkatleri kendi üzerine çekmeyi başardı. Şirket akıllı telefon pazarında satış oranı olarak Samsung’dan sonra ikinci sırada geliyor.

Huawei son aylarda ise yüksek satış rakamlarından ziyade ABD hükümetinin uyguladığı yaptırımlar ile adından söz ettiriyor. Alınan karar doğrultusundaki ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei’yi kara listeye almak durumunda kaldı. Çinli şirkete uygulanan yaptırımlar arasında en yüksek etki gücünü Google’ın gösterdiğini söyleyebiliriz. Yazılım devi Huawei’nin Android lisansını askıya aldı.

Bu durum sonrası Huawei kendi işletim sistemini geliştirmek gibi adımlar atsa da halen Google uygulamalarına bağımlı durumda. Piyasaya yeni sürülen telefonlarda Google uygulamalarının eksikliği fazlasıyla hissediliyor.

Google, Huawei için Önemli

Google, Huawei için Önemli

ABD yaptırımları nedeniyle Google, kendi servisleri olan YouTube, Gmail, Play Store gibi yaygın servislerini Huawei’nin yeni nesil telefonlarında kullanılmasına izin vermiyor. Yakın geçmişte piyasada yerini alan Mate 30 modellerinde bu durum söz konusu. Telefonlar ilk olarak Çin pazarında satışa çıktı ve kullanıcılardan yoğun ilgi gördü. Çin’de halihazırda Google uygulamaları yasaklı olduğu için kullanıcılar için değişen bir durum olmuyor.

Google yaptırımları Mate 30’un küresel pazarda yer almasını çok zor hale getiriyor. Geçtiğimiz günlerde telefonun İspanya ve Fransa gibi büyük Avrupa ülkelerinde satışa çıkmaya başladığı haberleri gündeme gelmişti. Telefon ülkemize gelecek mi henüz bilinmiyor.

Huawei bir yandan da Google yaptırımları sonrası kendi işletim sistemi HarmonyOS’u duyurdu. Şirket yeni işletim sisteminin hemen her alanda kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Huawei yetkilileri akıllı telefon modelleri için Android işletim sisteminden vazgeçmeyeceklerini açıklamıştı.

Gözler P40 Serisinde

Gözler P40 Serisinde

Mate 30’da yaşanan Google ile ilgili sorunlar sonrası gözler Huawei’nin tanıtacağı bir sonraki amiral gemisi P40 ailesine çevrildi. Teknoloji devinin yeni telefonlarını en geç Mart ayı içerisinde kullanıcılara sunması bekleniyor. En merak edilen konu ise Google servislerinin bu telefonlarda yer alıp almayacağı sorusu oluyor. Mate 30’da olduğu gibi P40 ailesinde de Google uygulamalarının yer almaması halinde bu telefonlara kullanıcıların ilgisi beklenen düzeyde olmayacaktır.

Huawei kullanıcılara bu durum için kendi çözümlerini sunuyor olsa da henüz memnun edici bir sonuç alabilmiş değil. ABD hükümeti ile Huawei arasındaki gerilimin gidişatının nasıl olacağı merak ediliyor. Henüz ilişkilerde bir ilerleme olduğuna dair taraflardan bir açıklama gelmiş değil. Eğer Google servislerinin Huawei telefonlarda bulunmasının önündeki engel kaldırılmazsa, 2020 yılının Çinli şirket için sıkıntılı geçebileceği belirtiliyor.

Kimi uzmanlar ise Huawei ile Google’ın önümüzdeki yıl içerisinde yeni bir anlaşma zemini yaratacağını tahmin ediyor. Huawei açık açık belirtmese de HarmonyOS kozunu saklı tutuyor. Şirketin HarmonyOS’u piyasaya sürme kararı alması ile beraber Google en büyük müşterilerinden birini kaybetmiş olacaktır. Tahminler Google’ın da böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemeyeceği yönünde. P40 serisinin tanıtımı öncesi Huawei ile Google hattında ne gibi gelişmelerin yaşanacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar