Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Yasağına Rağmen Samsung’u Nisan Ayında Geride Bıraktı

Counterpoint Research araştırmasına göre Nisan ayında Huawei en büyük rakibi Samsung’u akıllı telefon satışında geride bıraktı.
Huawei ABD Yasağına Rağmen Samsung’u Nisan Ayında Geride Bıraktı

Akıllı telefon üreticileri birbirinden iddialı modelleri piyasaya sürerek kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Bu süreç teknoloji devleri arasında rekabetin oluşmasını sağlıyor ve bu durum kullanıcılara olumlu yansıyor. Son yıllarda yapılan pazar araştırmaları Samsung, Huawei ve Apple’ın pazardaki ilk 3 sırayı aldığını gösteriyor.

Akıllı telefon pazarında uzun yıllardır Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un üstünlüğü söz konusu. Son yıllarda Çinli şirket Huawei yükselişiyle dikkat çekiyor. Öyle ki şirket Apple gibi bir devi geride bırakmayı başardı. Hatta Huawei’nin yükselişi ile Samsung’u geride bırakacağı ve zirveye oturacağı konuşuluyordu. Ta ki geçen seneye kadar…

ABD’nin Huawei’ye yönelik ambargo sürecinin başlaması Huawei’nin küresel pazarda yeni telefonlarının önüne büyük bir engel oluşturuyor. Geçtiğimiz Nisan ayı için yapılan bir araştırma Huawei’nin Samsung’u ilk kez geride bıraktığını ortaya koydu.

Huawei, Samsung’un Önüne Geçti

Huawei, Samsung’un Önüne Geçti

Bilindiği üzere ABD yönetimi Huawei’ye yönelik geçtiğimiz yıldan bu yana yaptırım uyguluyor. Alınan karar gereği şirketlerin Huawei ile ticaretini devam ettirebilmesi için hükümetten lisans alması gerekiyor. Play Store, YouTube, Haritalar gibi popüler Google servisleri Huawei’nin son dönemde piyasaya sürdüğü akıllı telefon modellerinde kullanılamıyor.

Çinli şirket bu eksikliği kendi altyapısını kurarak gidermeye çalışıyor. Araştırma şirketi Counterpoint Research tarafından hazırlanan rapor, ABD yaptırımlarına rağmen Huawei’nin Nisan ayında Samsung’u geçtiğini gösteriyor.

Şaşırtıcı sonuçla ilgili değerlendirmelerde bulunan Counterpoint Research Başkan Yardımcısı Neil Shah, Huawei’nin kısa bir süreliğine pazar payını yüzde 19’a çıkardığını ve Samsung’u geçtiğini söyledi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Samsung’un pazar payı yüzde 17 seviyesindeydi.

Çin Satışları Huawei’yi Ayakta Tutuyor

Çin Satışları Huawei’yi Ayakta Tutuyor

Huawei’nin bu rakamlara ulaşmasında kendi ülkesi Çin’deki yüksek satışları önemli rol oynuyor. Tüm dünyada Corona virüsü nedeniyle akıllı telefon pazarında son yılların en büyük daralması yaşanıyor. Çin’in diğer ülkelere göre daha erken toparlanma sürecine girmesi, Huawei’nin satışlarına olumlu yansıdı.

Samsung cephesine gelecek olursak salgın nedeniyle ABD, Latin Amerika ve Avrupa pazarlarındaki satışlarda büyük düşüş yaşandı. Bu da Huawei’nin zirveye çıkmasında önemli bir etken. Uzmanlar bu durumun geçici bir süreç olduğunu ve ilerleyen dönemde Samsung’un yeniden rakibi Huawei’yi geçerek zirveye oturacağını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum