Yatırım yapmaya başla!

Huawei Amiral Gemileri P30 ve Mate 30’un Yaptırımlardan Etkilenmesini İstemiyor

Çinli Huawei, yeni amiral gemileri Mate 30 ve P30 Serilerinin ABD yaptırımlarından etkilenmemesi adına bir dizi önlem aldığını duyurdu.
Huawei Amiral Gemileri P30 ve Mate 30’un Yaptırımlardan Etkilenmesini İstemiyor

Pazarın önde gelen akıllı telefon üreticisi Huawei için ABD merkezli teknoloji devlerinden gelen yaptırımlar nedeniyle bu yıl epey zorlu geçiyor. Gerek Google’ın Android lisansını askıya alması gerek diğer teknoloji şirketlerinin Huawei’yi kara listeye alması, Çinli şirketi yeni önlemler almaya itmiş görünüyor. Sektöre yakın kaynaklardan gelen raporlara göre şirketin bu yıl akıllı telefon satışlarında düşüş yaşaması kesin gibi.

Yaptırımlar nedeniyle gelir kaybı yaşaması kaçınılmaz olan şirket, bu sürecin daha yumuşak geçmesi adına yeni önlemler almayı planlıyor. Bu yılın en çok konuşulan telefon modelleri Mate 30 ve P30 modelleri için Huawei yeni ayarlamalar yapmaya hazırlanıyor. Gelen haberlere göre Huawei stok sıkıntısı yaşamamak adına üretim kısıtlamasına gidiyor. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz günlerde gelir tahminini düşürdüğünü duyurmuştu.

Amiral Gemileri için Yaptırım Önlemi

Amiral Gemileri için Yaptırım Önlemi

Pazarda en çok satışa sahip ikinci akıllı telefon üreticisi konumunda olan Huawei, bu yerini Apple’a kaptırmak istemiyor. Ancak ABD yaptırımları nedeniyle yeni nesil amiral gemilerinin satışlarında kayıp yaşanması kaçınılmaz görünüyor. Çinli teknoloji devi P30 ve P30 Pro’nun üretimini azalttığı belirtildi. Hatta bu cihazların ABD’deki mağazalardan tamamen kaldırıldığı ortaya çıktı.

Önlem alınan tek model P30 Serisi ile sınırlı değil. Bir diğer amiral gemisi Mate 30 siparişlerinde sıkıntı yaşamamak adına Huawei önlem almayı ihmal etmiyor. Önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen Mate 30 Pro’nun siparişlerinin kesildiği ve ilginin düşük olması ihtimaline karşın üretim sayısının düşürüldüğü ifade edildi.

Mate 30 modelleri ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise ürünlerin hangi işletim sistemine sahip olacağı. Android lisansı askıya alınan Huawei’nin kendi işletim sistemi HongMeng OS üzerinde çalıştığı ve sonbahar aylarında tanıtacağı biliniyor.

Sevkiyatlarda Yüzde 60’a Varan Düşüş Bekleniyor

Sevkiyatlarda Yüzde 60’a Varan Düşüş Bekleniyor

Huawei, ABD cephesinden gelen yaptırımlar nedeniyle amiral gemilerinin sevkiyatlarında yüzde 40 ila 60 arasında bir düşüş yaşanacağını tahmin ediyor. Şirket geçtiğimiz yıl içerisinde 206 milyon cihaz sattığını duyurmuştu. Bu cihazların yüzde 50’sinden fazlasının Çin dışına satıldığı biliniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde ise 59 milyon satış yapan Huawei’nin yıl sonunda 240 milyon satış yapacağı tahmin ediliyor.

Çip üreticisi ARM ile ilişkileri donma noktasına gelen Huawei’nin Kirin çiplerinin tedarikinde sıkıntı yaşayacağı tahmin ediliyor. Kendi parçasını üretmesinin kısa vadede zor olduğu belirtilen Huawei, sipariş ve üretimini kısıtlayarak elinde stok bulundurmak istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum