Yatırım yapmaya başla!

Huawei, HarmonyOS’un Akıllı Telefonlar için Ne Zaman Hazır Olacağını Açıkladı

Huawei’nin kendi geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS’un akıllı telefonlar için ne zaman kullanılabilir olacağı resmi ağızdan açıklandı.
Huawei, HarmonyOS’un Akıllı Telefonlar için Ne Zaman Hazır Olacağını Açıkladı

Çin’in teknoloji devi Huawei, son yıllarda piyasaya sürdüğü akıllı telefon modelleri ile milyonlarca kullanıcının beğenisini kazandı. Şirket Apple gibi bir devi geride bırakarak akıllı telefon pazarında en yüksek paya sahip ikinci şirket unvanını elinde bulunduruyor. Diğer üreticiler gibi Huawei de akıllı telefon modellerinde Android işletim sistemine yer veriyor. Ancak geçtiğimiz aylarda şirkete yönelik başlatılan ABD yaptırımları, yeni çözümler aranmasına neden oldu.

ABD yaptırımları nedeniyle Huawei’ye en büyük darbenin Google tarafından vurulduğunu söyleyebiliriz. Yaptırımlar nedeniyle Çinli akıllı telefon üreticisinin Android lisansı askıya alındı. Her ne kadar çıkan yeni modellerde Android işletim sistemi yer alsa da Google servisleri yer almıyor.

Son olarak tanıtılan Mate 30 modellerinde YouTube, Gmail, Play Store gibi popüler Google servisleri bulunmuyor ve telefon halen global pazarda satışa sunulmuş değil. Huawei ise yaptırımlar sonrası dışa bağımlılığını azaltmak adına çalışmalara hız vermişti. Bu çalışmaların en büyük meyvesi ise kendi işletim sistemi HarmonyOS olmuştu.

HarmonyOS için Akıllı Telefon Gelişmesi

HarmonyOS için Akıllı Telefon Gelişmesi

Huawei’nin uzun zamandır kendi işletim sistemi ve ekosistemini kurmak istediği biliniyor. ABD yaptırımlarının etkisiyle teknoloji devi çalışmalarına hız verdi ve geçtiğimiz aylarda HarmonyOS adını verdiği işletim sistemini duyurdu. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan bu işletim sistemine dair Huawei yetkililerinden dikkat çeken açıklamalar gelmişti. Huawei, HarmonyOS’un son derece geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu ancak işletim sisteminin henüz akıllı telefonlar için hazır olmadığını dile getirmişti.

Bu nedenle halen şirketin eni akıllı telefon modellerinde Android işletim sistemi kullanılmaya devam ediliyor. Gelen son haberler ise Huawei’nin HarmonyOS’a akıllı telefonlarda yer vermek için kolları sıvadığını gösteriyor. Teknoloji devinin başkan yardımcısı Vincent Pang, HarmonyOS ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Pang Mate 30 modellerinin Google ve ABD yaptırımları nedeniyle beklenen patlamayı yapamadığını itiraf etti.

Pang bu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirdi ve daha fazla beklemeyeceklerini söyledi. Şirketin gelecek planlarına dair açıklamalarda bulunan Huawei Başkan Yardımcısı, HarmonyOS’un Android’e alternatif olarak geliştirmediklerini ve bir sonraki işletim sistemi olarak düşündüklerini söyledi.

HarmonyOS Yakında Gelebilir

HarmonyOS Yakında Gelebilir

Huawei Başkan Yardımcısı Vincent Pang, HarmonyOS’un 6 ila 9 ay içerisinde akıllı telefon modelleri için hazır olacağını söyledi. Eğer süreç Pang’ın dediği gibi işlerde Huawei’nin Google’a olan bağımlılığı tamamen bitebilir. Bu durum şüphesiz Google için can sıkıcı bir durum olacaktır. Huawei sahip olduğu kullanıcı sayısıyla Google’ın en büyük müşterilerinden biri konumunda.

Kimi çevreler ise Pang’ın açıklamalarını Huawei’nin ABD yaptırımlarına karşı bir blöf olduğunu düşünüyor. Bugüne kadar Huawei cephesinden gelen açıklamalar şirketin Android işletim sistemi ile devam edeceğine yönelik olmuştu. HarmonyOS’un şu an için Honor’un akıllı televizyon modelleri için kullanıma sunulduğu biliniyor. Henüz somut bir gelişme olmamakla beraber Çinli teknoloji devinin HarmonyOS için önümüzdeki günlerde nasıl bir yol haritası belirleyeceği şimdiden merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum