Yatırım yapmaya başla!

Huawei Geliştirdiği Harmony OS’u Kısa Vadede Akıllı Telefonlara Getirmeyecek

Huawei’nin kendi imzası olan işletim sistemi Harmony OS’un bu yıl içerisinde bir akıllı telefonda olmayacağı açıklandı.
Huawei Geliştirdiği Harmony OS’u Kısa Vadede Akıllı Telefonlara Getirmeyecek

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Çin merkezli Huawei, bu yıl en çok konuşulan firmalardan biri olmayı başardı. Şirketin konuşulduğu başlıca konular arasında ise ABD yaptırımları geliyor. Ticaret savaşları etkisinde yaşanan gelişmeler ışığında ABD yönetimi Huawei’ye yönelik yaptırım kararları almış ve ülkedeki teknoloji şirketleri alınan karara uymak durumunda kaldı. Bilindiği üzere Google alınan karar doğrultusunda Huawei’nin Android lisansını askıya aldı.

Huawei ise bu gibi durumlardan etkilenmemek adına bir süredir kendi işletim sistemini geliştiriyordu. Ancak son dönemde yaşanan ABD yaptırımları nedeniyle Huawei işletim sistemi çalışmalarına hız verdi. Geçtiğimiz günlerde Harmony OS adını verdiği çok amaçlı işletim sistemi Çinli teknoloji devi tarafından tanıtıldı. Huawei, Harmony OS’un kullanım alanının son derece geniş olduğunu belirtiyor.

Akıllı telefon, televizyon, nesnelerin interneti, hoparlör, akıllı saat olmak üzere pek çok üründe Harmony OS kullanılabilir. Tabi herkesin aklına Harmony OS yüklü akıllı telefonun ne zaman piyasaya sunulacağı sorusu geliyor. Ancak teknoloji devinden gelen son açıklamalar bunun kısa zamanda olmayacağını gösteriyor.

Huawei Android ile Devam Edecek

Huawei Android ile Devam Edecek

Bilindiği üzere mevcut Huawei modelleri Android işletim sistemine sahip ve Google’dan gelecek olan güncellemeleri almaya devam edecek. Ancak önümüzdeki dönemde tanıtılacak olan yeni modellerin hangi işletim sistemi ile geleceği merak konusuydu. Şirketten gelen son açıklamalar Huawei’nin akıllı telefonlar için Android işletim sistemi ile devam edeceğini gösteriyor.

Halihazırda ABD yönetiminin almış olduğu bir karar var ve Huawei için teknoloji şirketlerinin iş yapabilmesi için yeni lisans oluşturulmuş durumda. Yine de ABD – Huawei hattında her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor ve şirketler yeni kararlar alabiliyor. Akıllı telefon kullanıcılarının merak ettiği Harmony OS konusu bir kez daha yetkili ağızdan cevaplandı.

Şirket yöneticilerinden Vincent Yang, piyasaya sürecekleri telefonları Android ile geleceğini tekrarladı. Yang açıklamasında en azından 2019 yılının sonuna kadar çıkacak olan Huawei telefonlarda Android’in olacağını ifade etti. Teknoloji devinin yakın zamanda yeni amiral gemisi Mate 30 Pro’u piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu açıklama bir kez daha yeni telefonun Android ile geleceğini ortaya koydu.

Harmony OS Hazır Bekliyor

Harmony OS Hazır Bekliyor

Harmony OS’un kullanım alanı son derece geniş ve Huawei pek çok ürün ile bu işletim sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Gelen açıklamalar gösteriyor ki şirket işletim sisteminin akıllı telefonlar için tam olarak hazır olduğunu düşünmüyor. Google ile ilişkileri devam ettiren şirket çok zor durumda kalmadıkça Android ile devam etme niyetinde görünüyor.

Harmony OS’un tanıtımının henüz çok yeni olması dolayısıyla henüz uygulama desteği çok zayıf durumda. Uygulama geliştiricilerin uyumlu ürünler geliştirmesi gerekiyor. Hal böyleyken yeni bir işletim sistemini akıllı telefon pazarına sunmak cesaret istiyor.

Teknoloji devinin elinde herşeye rağmen kendi geliştirdiği bir işletim sistemi mevcut ve acil durum anında kullanıma hazır bekliyor. ABD’den daha sert yaptırımların gelmesi halinde Huawei’nin HongMeng OS’u akıllı telefonlar için sunması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum