Yatırım yapmaya başla!

Huawei Kendi Harita Uygulaması ile Bir Alanda Daha Google’ın Karşısına Çıkmaya Hazırlanıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei çevrimiçi harita servisi ile yeni bir hizmet hazırlığında Şirketin kendi geliştirdiği harita uygulaması ile Google Maps’e rakip olacağı konuşuluyor.
Huawei Kendi Harita Uygulaması ile Bir Alanda Daha Google’ın Karşısına Çıkmaya Hazırlanıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, pek çok farklı alanda faaliyet göstermekte. Şirket her ne kadar akıllı telefon alanında adını duyursa da 5G’ye yönelik en büyük yatırımlar yapmasıyla adından söz ettiriyor. Bununla beraber son yıllarda Huawei’nin dışa bağımlılığını azaltmak adına pek çok yeni servis ve ürün geliştiriyor. Bu durumun başlıca sebebi ise ABD yaptırımları olduğunu söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei’ye yönelik yaptırım uygulamak durumunda kaldı. Yaptırım uygulayan şirketlerin başında ise Android lisansını askıya alan Google geliyor. Huawei ise dışarı olan bağımlılığını tam anlamıyla azaltmak adına kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Çinli akıllı telefon üreticisi kendi işletim sistemi olan Harmony OS’u resmi olarak tanıttı. Ancak gelen son haberler gösteriyor ki Huawei’nin geliştirdiği servisler bununla sınırlı değil. Şirket bir alanda daha Google’ın karşısına rakip olarak çıkmaya hazırlanıyor. Huawei’nin kendi harita servisi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Huawei Harita Servisi Geliştiriyor

Huawei Harita Servisi Geliştiriyor

Huawei akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en fazla paya sahip şirket konumunda. Akıllı telefonlarında seçimini Huawei’den yana kullanan milyonlarca kullanıcı, harita uygulaması için Google Maps, Yandex ya da Waze gibi bilinen servisleri kullanıyor. Ortaya çıkan son bilgi Çinli teknoloji devinin bu alanda da dışa bağımlılığı azaltmak istediğini gösteriyor. Şirket ‘Map Kit’ adını verdiği kendi harita servisini yakın zamanda kullanıma sunmayı planlıyor.

Map Kit ilk etapta son kullanıcıya sunulmak yerine geliştiricilerin kullanımına açılacak. Dünya genelinde pek çok uygulama geliştiricisi Huawei’nin harita API’si yardımıyla navigasyon yazılımlarında iyileştirme yapabilecek. Teknoloji devi bu hizmetin oluşturulması için Booking ve Yandex ile ortak çalışma içerisine girmiş durumda. Servis ‘den fazla ülkede sunulacak ve farklı dilde hizmet vermeye hazırlanıyor.

Anlık Trafik Bilgisi Verilecek

Anlık Trafik Bilgisi Verilecek

Huawei’nin üzerinde çalıştığı harita servisinin en dikkat çeken yanlarından birisi ise trafik bilgisinin gerçek zamanlı olarak verilecek olması. Açıklama Huawei Bulut Hizmetleri Başkanı Zhang Pigan’dan geldi. Pigan yaptığı açıklamada yeni bir harita servisi geliştirdiklerini ve bu servisin anlık trafik bilgisi ile beraber artırılmış gerçeklik desteğine sahip olacağını söyledi. Artırılmış gerçeklik desteği sayesinde trafikte seyreden otomobillerin tüm anlık hareketleri izlenebilecek.

Huawei yeni harita hizmeti ile Google’a bir alanda daha rakip olacak. Harita uygulamaları arasında Google Maps’ın bariz bir hakimiyeti söz konusu. Ancak şirketin burada daha çok dışa bağımlılığı azaltmak ve olası yen bir yaptırıma karşı kullanıcılarına kendi hizmetlerini sunmak istediği görülüyor. Huawei, Map Kit hizmetini Ekim ayı itibariyle geliştiricilerin hizmetine sunacak. Yeni servisin son kullanıcıya ne zaman sunulacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum