Yatırım yapmaya başla!

Huawei Güvenlik Tehdidi Olarak Tanınmamak için FCC’ye Başvuru Yaptı

Çinli teknoloji şirketi Huawei, ulusal güvenlik tehdidi olarak anılmamak için FCC’ye başvuru yaptı.
Huawei Güvenlik Tehdidi Olarak Tanınmamak için FCC’ye Başvuru Yaptı

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosunun etkisi altında. Başkan Trump hükümeti şirketi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yapmakla suçluyor. Huawei bu iddiaları reddediyor ve ABD’nin somut bir kanıt sunamadığını belirtiyor. Buna rağmen uzun zamandır yaptırımlara maruz kalmaktan kurtulamıyor. Bilindiği üzere ülkedeki şirketler Huawei ile ticaretini sınırlı bir alanda yürütebiliyor. Bu duruma başlıca sebep ise ABD’nin Huawei’yi ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlaması gösteriliyor.

Başta Google olmak üzere Microsoft, Qualcomm, ARM gibi pek çok şirket Huawei’ye yaptırım uygulamak durumunda kaldı. Teknoloji devinin Mate 30 başta olmak üzere bundan sonra piyasaya süreceği akıllı telefonlarda Google servislerinin olması beklenmiyor. Çinli teknoloji devi ise bir süredir Huawei Mobil Servisleri adı altında yeni bir altyapı oluşturuyor. Ancak şirket FCC’ye itirazda bulundu ve artık ulusal güvenlik tehdidi kıskacında bulunmak istemiyor.

Huawei’den FCC’ye İtiraz

Huawei’den FCC’ye İtiraz

Huawei’ye yönelik ulusal güvenlik tehdidi etiketinin ortadan kalkması için ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından yeni bir karar çıkması gerekiyor. Çinli şirket 20 sayfalık bir itiraz yazısı sundu ve uygulanan yaptırımların yanlış olduğunun altını çizdi. Yapılan itirazda “Bu hareket kongre üyeleri de dahil olmak üzere bazı hükûmet yetkilileri tarafından Huawei’yi zorlu ve damgalayıcı kısıtlamalar için ayırmak, ABD pazarından çıkarmak ve itibarını burada ve tüm dünyada zedelemek için tasarlandı.” ifadeleri dikkat çekti.

Huawei yaptırımlara rağmen geçtiğimiz yıl 240 milyon akıllı telefon satışı yapmayı başardı. Ancak Mate 30 gibi yeni nesil amiral gemisi Google servislerinin eksikliği nedeniyle küresel pazarda tam anlamıyla yer alabilmiş değil. Ulusan güvenlik tehdidinin ortadan kalkması için son söz FCC tarafından söylenecek. Şu an için Huawei ve FCC’den bu konuyla ilgili yeni bir açıklama gelmiş değil.

5G Yatırımları Sürüyor

5G Yatırımları Sürüyor

Çinli şirket akıllı telefon pazarında olduğu kadar 5G teknolojisinde de başrol oyuncusu konumunda. ABD’ye Huawei imzalı 5G ekipmanlarının girişi yasaklanmış durumda. Bununla beraber Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda gibi bazı ülkeler ABD’den gelen çağrı sonucunda Huawei ile iş birliği yapmıyorlar.

Avrupa ülkelerinde ise durum farklı. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’den Huawei için 5G yatırımlarını yapması adına izin çıkmıştı. Keza Almanya da Huawei ile çalışmaya istekli görünüyor. Çinli teknoloji devi 60’ı aşkın ülke ile 5G ekipmanlarının kurulması adına anlaşmalar yapmış durumda. FCC’nin Huawei ile ilgili son kararının ne olacağı ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum