Yatırım yapmaya başla!

Huawei, Google Yasağına Karşı Uygulama Geliştiricilerin Yardımını Bekliyor

Çinli teknoloji devi Huawei, dünyanın dört bir yanındaki uygulama geliştiricilerden yardım bekliyor.
Huawei, Google Yasağına Karşı Uygulama Geliştiricilerin Yardımını Bekliyor

Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna karşı dik durmaya başladı. Yaptırımların en vurucu tarafının ise Google cephesi olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin Mate 30 gibi yeni telefonlarında YouTube, Gmail, Play Store gibi popüler Google servisleri kullanılamıyor. Çinli şirket bir süredir kendi mobil hizmetleri üzerinde çalışıyor. Huawei Mobil Hizmetleri adı altında kurulan platformun Google uygulamalarından doğan eksikliği kapatması adına geliştirme süreci devam ediyor.

Şirket dünyanın ikinci sırasında yer alan akıllı telefon üreticisi konumunda. Bu unvanını kaybetmek istemeyen Huawei, uygulama geliştiricilerden kendi mağazası için alternatifler oluşturmasını bekliyor. ABD yönetimi Huawei’yi casusluk yapmakla suçlamaya devam ediyor ve gelişmeler gösteriyor ki yakın zamanda bu ambargonun kalkması pek mümkün görünmüyor.

Geliştiricilere Açık Davet

Geliştiricilere Açık Davet

Teknoloji devi Mart ayında yeni amiral gemisi P40 ailesini tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni bir gelişme olmaz ise bu telefonlarda Google uygulamaları yer almayacak. Telefonlarda yine Android işletim sistemi olmaya devam edecek. Teknoloji devi Google temelli navigasyon, müzik ve diğer uygulamaların alternatiflerinin oluşturulması için geliştiricilerin harekete geçmesini bekliyor. Tabi şirketin kendi mobil ekosistemini kurma çabalarının ne derece sonuç vereceği merak konusu.

Daha önce Nokia ve Microsoft gibi şirketler kendi mobil ekosistemini oluşturmaya çalışmış ancak başarısız olmuştu. Huawei CEO’su Ren Zhengfei daha önce yaptığı açıklamasında küresel pazarda kalmak adına google ve diğer ABD’li ortakları ile çalışmak istedikleri söylemişti. Çin’de halihazırda Google ve uygulamaları yasaklı olduğu için Huawei imzalı telefonlar büyük ilgi görmeye devam ediyor. Ancak küresel pazarda durumun farklı olduğu görülüyor.

Play Store’a Alternatif Arayışı

Play Store’a Alternatif Arayışı

Şu an için yapılan anlaşmalar arasında Hollanda merkezli harita servisi TomTom ile yapılan iş birliği öne çıkıyor. Gelmesi beklenen diğer hizmetlere dair henüz bir açıklama yapılmış değil. Bu konuyla ilgili Huawei yöneticilerinden önümüzdeki ay düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi etkinliğinde önemli açıklamaların gelmesi bekleniyor. Huawei daha önce Android’e alternatif işletim sistemi HarmonyOS’u tanıttı ancak akıllı telefonlarında Android ile devam etmekten yana.

Huawei Mobil Servisleri’nde bugün itibariyle bin civarı uygulama bulunuyor. Play Store tarafında ise bu sayı 3 milyonu geçmiş durumda. Huawei’nin uygulama sayısı Play Store’daki sayının yüzde 1.5’ine denk geliyor ve bu noktada önemli bir eksiklik söz konusu. Şirket uygulama geliştiricilere kendisi için yapacağı uygulamalar için ödeme yapacak. Huawei bu süreç için 1.5 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum