Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei Geliştiricileri AppGallery’e Uygulama Sunması için Teşvik Edecek

Huawei kendi uygulama mağazası olan AppGallery için geliştiricilere maddi destek vereceğini açıkladı.
Huawei Geliştiricileri AppGallery’e Uygulama Sunması için Teşvik Edecek
Yorum

Çinli teknoloji şirketi Huawei, akıllı telefon pazarında milyonlarca kişiye ulaşıyor ve destek sağlıyor. Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına karşı durmak adına yeni stratejiler geliştiriyor. Bilindiği üzere teknoloji devinin Mate 30 gibi yeni modellerinde Google uygulamaları kullanılamıyor. Dolayısıyla Play Store mağazasına da kullanıcılar erişim sağlayamıyor. Huawei ise bir süredir kullanıcılarına kendi mobil hizmetlerini sunmak için iyileştirmeler üzerinde çalışıyor.

Çinli şirketin AppGallery adında Play Store gibi hizmet veren kendi uygulama mağazası mevcut. Ancak buradaki uygulama çeşitliliği Play Store’a göre oldukça kısıtlı durmda. Huawei kendi platformu için uygulama geliştiricileri mağazasına davet ediyor. Şirket geliştirilen uygulamalar için maddi destek sağlamaya hazırlanıyor.

Huawei’den Geliştiricilere Açık Davet

Huawei’den Geliştiricilere Açık Davet

Teknoloji devi Huawei Mobil Servisleri adındaki platformunun geliştirilmesi için harekete geçti. Londra Geliştiriciler Konferansı’nda şirket yetkilileri, uygulama geliştiricilerini kendi mağazası için çalışmaya davet ediyor. Şirketten yapılan açıklamada akıllı telefon pazarının iki numaralı üreticisi olduğunun altı çiziliyor ve Birleşik Krallık’ta sadece bir hafta içerisinde 50 bini aşkın satıl yapıldığı belirtiliyor. Huawei ayrıca geliştiricilerin hizmetine sunacağı HWS Geliştirici Kit’lerinin de duyurusunu gerçekleştirdi.

ABD yaptırımlarına rağmen 600 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu belirten şirket, geliştiricileri kendi mağazasında çalışmak adına teşvik edeceğini açıkladı. Huawei geliştiricilere sundukları uygulamalar için parasal destek sağlayacak.

31 Ocak 2020 tarihinden önce yüklenmiş her bir uygulama için 20 bin sterline kadar maddi destek sunulacağı açıklandı. Halihazırda Huawei kullanıcılarının büyük bölümü Google servislerini kullanabiliyor. Ancak yaptırımların devam etmesi ilerleyen süreçte bu sayının azalmasına neden olacaktır.

Açıklamada bugüne kadar 1.3 milyonu aşkın geliştiricinin kendileri için çalıştığını ve 50 bini aşkın uygulamanın da AppGallery’e entegre edildiği belirtiliyor. 2019 yılında ise bu mağazadan indirilen uygulamaların ulaştığı toplam sayının 180 milyarı geçtiği ifade ediliyor. Teknoloji devi kendi hizmetleri üzerinde çalışırken diğer yandan ABD cephesinden de yeni yaptırımların geleceği haberleri ortaya çıkmaya başladı.

Huawei’ye Yeni Kısıtlamalar Gelebilir

Huawei’ye Yeni Kısıtlamalar Gelebilir

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimdeki belirsizlik ile beraber Huawei’ye yönelik yaptırımlarda iyiye işaret eden bir gelişme bulunmuyor. Geen son haberler Trump yönetiminin Huawei’nin alt markası olan 40 şirketi daha kara listeye aldığı yönünde. Bu gelişme sonrası Huawei’nin yeni yaptırımlar ile karşı karşıya kalacağı görülüyor. Hükümet tarafından halihazırda Huawei imzalı ürünlerin alımı yasaklanmış durumda.

Bugün itibariyle ABD’de kullanılan yabancı ürünlerin alımına dair yüzde 25’lik bir limit bulunuyor. Bu oran teknoloji ürünleri için belirlenmiş durumda. Ancak Ticaret Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde bu oranı yüzde 10’a kadar çekebileceği konuşuluyor. Oranın düşürülmesi ile beraber ayrıca yaptırım uygulanan ürün kapsamının da genişletileceği gelen haberler arasında.

Şu an için bu haberler bir iddiadan ibaret. Konuyla ilgili ABD’li resmi kurumlardan ya da Huawei cephesinden herhangi bir açıklama gelmiş değil. Uzmanlar ise yaptırımların Huawei’ye olduğu kadar ABD’li şirketlere de zarar verceğini belirtiyor.

Huawei’nin 2019 Karnesi

Huawei’nin 2019 Karnesi

Teknoloji devi ABD yaptırımlarına maruz kalmasına rağmen 2019 yılını yüksek satış rakamları ile tamamladı. Yeni telefonlarında halen Google yaptırımları ile karşı karşıya kalan şirket, geçtiğimiz yılda yaptığı sevkiyat rakamlarını açıkladı. Huawei Technologies Başkanı Xu Zhijun tarafından yapılan açıklamada dünya genelinde P ve Mate serilerinin 240 milyon satış rakamına ulaştığını söyledi. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artış anlamına geliyor.

Yapılan gelir tahminleri yıllık bazda yüzde 18 artışla 123 milyar dolar olacağı yönünde. Uzmanlar bu rakamların ABD yaptırımlarının olmaması halinde çok daha yüksek olacağına dikkat çekiyor. Teknoloji devi kendi hedeflerini tutturamadı ancak buna rağmen büyüme rakamları ile dikkat çekiyor.

Şirket önümüzdeki günlerde P40 serisi ve yeni katlanabilir telefonu Mate XS modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. Bu telefonlarda Google uygulamalarının olması beklenmiyor. Bu durum telefonların küresel pazardaki satışlarını olumsuz etkileyebilir. Huawei ve ABD hattında 2020 yılının ne gibi gelişmelere sahne olacağı ise şimdiden merak konusu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu