Yatırım yapmaya başla!

Huawei Kendi Ülkesi Çin’deki Pazar Payını Artırmaya Devam Ediyor

Çinli Huawei ülkesindeki akıllı telefon pazar payını yüzde 46’ya kadar çıkardı.
Huawei Kendi Ülkesi Çin’deki Pazar Payını Artırmaya Devam Ediyor

Akıllı telefon satışları her geçen gün artışını sürdürüyor. İnsanların hayatında başlıca iletişim aracı haline gelen bu cihazlara sürekli yenileri ekleniyor. Gelişen teknoloji ile beraber Huawei, Samsung, Apple ve Xiaomi gibi başlıca üreticiler birbirinden iddialı akıllı modelleri geliştiriyor. Kullanıcılar için çok fazla akıllı telefon modeli olması üreticiler arasında rekabet oluşmasını sağlıyor.

Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle akıllı telefon pazarında büyük oranda daralma yaşandı. Bu daralma tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de kendisini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma akıllı telefon satışlarında COVID-19’un olumsuz etkisinin sürdüğünü ortaya koymuştu.

Analistler virüs etkisiyle akıllı telefon pazarında yüzde 17 oranında düşüş olduğunu belirtiyor. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Huawei pazar payı ile dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Yeni bir rapor ise Huawei ve alt markası Honor’un Çin’deki pazar payını artırdığını gösteriyor. Çin’deki payını artıran bir diğer şirket ise Apple oldu.

Huawei Çin’de Büyümeye Devam Ediyor

Huawei Çin’de Büyümeye Devam Ediyor

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna karşı mücadele ediyor. Ambargo nedeniyle yeni nesil telefonlarda Google servisleri bulunmuyor. Bu da telefonların küresel pazarda rekabet etmesini zorlaştırıyor. Ancak Çin’de halihazırda Google uygulamaları yasaklı olduğu için Huawei kendi ülkesindeki pazar payını artırmaya devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde Huawei ve Honor’un Çin’deki pazarını yüzde 46’ya kadar çıkardığı belirtiliyor.

Çinli teknoloji devinin 5G cihazlarındaki satış dikkat çekiyor. Tüm telefonların yüzde 60’ının 5G destekli olduğu ifade ediliyor. Ülkede Huawei’den sonra yüzde 16 pazar payı ile Vivo öne çıkıyor. Şirket geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında bir düşüş yaşadı ancak yerini korumaya devam ediyor.

Apple Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

Apple Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

Üçüncü sırada Oppo yer alırken bu şirketi ise Apple takip ediyor. ABD’li teknoloji devi virüs etkisiyel tedarik zincirinde sıkıntılar yaşadı ancak buna rağmen yüzde 6 olan pazar payını yüzde 9’a yükseltmeyi başardı. İlk beş üretici arasında kendisine yer bulan son marka ise Xiaomi oldu.

Çinli şirket geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine oranla yüzde 3 oranında bir düşüş yaşadı. Yıllık bazda yapılan araştırmada ise Apple’ın yüzde 32’lik artış ile zirvede olduğu görülüyor. Apple’ı bu sıralamada yüzde 14 artış ile Huawei takip ediyor. Apple’ın bütçe dostu iPhone XR ve iPhone 11 modellerinin bu artışta büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde COVID-19’un olumsuz etkilerinin akıllı telefon pazarında süreceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum