Yatırım yapmaya başla!

Huawei Casusluk Suçlamasının Ardından Şimdi de Teknoloji Çalmakla Suçlanıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei daha önce ABD tarafından casusluk faaliyetleri ile suçlanmıştı. Şirket yine ABD’nin radarında ve bu sefer teknoloji çalmakla suçlanıyor.
Huawei Casusluk Suçlamasının Ardından Şimdi de Teknoloji Çalmakla Suçlanıyor

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei başta akıllı telefonlar olmak üzere pek çok farklı alanda aktif olarak faaliyet gösteriyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları dünyanın başlıca gündem maddelerinden biri konumunda. Bu savaştan etkilenen başlıca teknoloji şirketi ise Huawei olmakta. Çinli teknoloji devi ABD’nin radarında ve ülkedeki şirketlerin kara listesinde. Şirket daha önce ABD tarafından Çin hükümeti adına casusluk yapma iddiasıyla suçlanmıştı.

Bununla beraber şirkete yönelik suçlamaların ardı arkası kesilecek gibi durmuyor. Huawei bu sefer ABD tarafından başka şirketlerin teknolojisini izinsiz kopyalamak ile suçlanıyor. ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Huawei ile İran arasında yapılan ticarete ilişkin 13 suç duyurusunda bulunmuştu.

Tabi burada İran’ın ABD tarafından ambargo uygulanan ülkelerden biri olmasının büyük payı var. Huawei’nin bu ülke ile yaptığı işler sonucu Huawei Device USA, Skycom Tech ve CFO Men Wanzhou şirketlerine pek çok önemli suç yöneltilmişti. Teknoloji devi yine geçtiğimiz günlerde T-Mobile’dan teknoloji çalmak ile suçlanmış ve şirket 4.8 milyon dolar ceza ile karşı karşıya kalmıştı.

Huawei’ye Yeni Soruşturma

Huawei’ye Yeni Soruşturma

Yakın geçmişte yaşanan bu gelişmeler sonrası Huawei’ye yeniden ABD cephesinden soruşturma açıldığı ortaya çıktı. The Wall Street Journal’de yer alan habere göre ABD Adalet Bakanlığı Huawei’nin pek çok şirketten teknoloji çaldığı iddiasıyla yeni soruşturma başlattı. Bu iddiaların arasında şirketin başka firmaların çalışanlarını kendi bünyesine kattığı da yer alıyor. Huawei, Mayıs ayından beri bazı şirketlerden teknoloji çalmaya devam ettiği suçlaması ile karşı karşıya.

Şirket daha önce bu suçlamalara yönelik olarak “Fikri mülkiyet haklarının bütünlüğüne saygı duyuyoruz. Hem kendi işimiz için hem de eş, ortak ve rakip şirketler için.” açıklamasında bulunmuştu. Uzmanlar Huawei’nin ABD’nin kara listesinde olmasından dolayı yeni soruşturmalar ile karşılaşmasını normal karşılıyor. Şirket şu an için ABD’li teknoloji firmaları ile ticareti tanımlanan ek lisans süreleri sayesinde yapıyor ancak bu süre sınırlı.

Son olarak geçtiğimiz gün ortaya atılan iddiaya göre yeni amiral gemisi Mate 30 serisinde Android işletim sistemi yer almayacak. Ancak açılan son soruşturmanın son yaptırımlar ile alakasının olmadığı ve önceden beri süre gelen teknoloji çalma faaliyetleri ile ilgili olduğu belirtiliyor. Bu arada teknoloji devinin yaptırımlara rağmen Google servislerini kullanabilen iki yeni model piyasaya süreceği ortaya çıktı.

Huawei’den Android Yüklü Yeni Cihazlar Geliyor

Huawei’den Android Yüklü Yeni Cihazlar Geliyor

Bilindiği üzere Huawei, ABD yönetiminin almış olduğu kararlar nedeniyle ve Google’ın kara listesine bulunuyor. Gelen son haber ise yaptırımlara rağmen Huawei’nin Google servislerinin kullanılabileceği iki yeni akıllı telefon modeli geliştirdiği yönünde. Şirketten yapılan açıklamada gelen akıllı telefonlarda Android işletim sisteminin yer alacağı belirtildi. Ancak bu telefonlar ne yazık ki sınırlı bir pazar için sunulacak.

Yapılan açıklamada yeni çıkacak akıllı telefonların Güney Afrika pazarına özel olarak sunulacağı ifade edildi. Piyasaya sürülecek olan modellerden birisi Nova 5T diğeri ise Y9 S olarak açıklandı. Huawei bu iki cihazın yıl sonuna kadar Güney Afrika’daki kullanıcılar için hazır olacağını ve Android desteğinin olacağını duyurdu. Çinli teknoloji devi ile Google arasında yaşanan son gelişmeler gelecekte neler olacağını bilinmez hale getiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum