Yatırım yapmaya başla!

Huawei ve Bytedance’ın Başını Çektiği Çinli Teknoloji Şirketlerinin Hükümet için Çalıştığı İddia Ediliyor

Çinli teknoloji şirketlerine yönelik casusluk iddiaları ortaya atılmaya devam ediyor.
Huawei ve Bytedance’ın Başını Çektiği Çinli Teknoloji Şirketlerinin Hükümet için Çalıştığı İddia Ediliyor

Son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve karşılıklı hamleler küresel gündemin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Çin merkezli teknoloji şirketleri ise bu yaptırımlar ile sıklıkla karşılaşmak durumunda kalıyor. Konuyla ilgili akıllara ilk gelen şirket ise Huawei olmakta. Teknoloji devi dünyanın dört bir yanına ürün ve yazılım desteği sağlıyor. ABD yönetimi Huawei’nin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürüttüğüne dair iddiasını sürekli yeniliyor.

Bu iddialar sadece Huawei ile ilgili değil. Bir diğer şirket ise son günlerin en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok’un geliştirici Bytedance oluyor. Geçtiğimiz günlerde TikTok ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanmıştı. Uygulamanın geliştiricisi ise bir süredir güvenlik soruşturması kapsamında incelenmeye başlandı. Çin’de başlıca gündem maddelerinden birisi ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan protestolar ve şiddet olayları.

Çin yönetimi Uygur Türklerine yönelik yaptığı etik dışı davranışlar nedeniyle diğer ülkeler tarafından suçlanıyor. Huawei ve Bytedance’ın başını çektiği Çinli teknoloji şirketlerinin ise hükümet ile beraber çalıştığını iddia eden bir rapor ortaya çıktı.

Huawei ve Bytedance için Çin Suçlaması

Huawei ve Bytedance için Çin Suçlaması

Uygur Türklerine yönelik Çin hükümetinin uyguladığı zulüm dünyanın başlıca gündem maddelerinden biri oldu. Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü Uluslararası Siber Politika Merkezi tarafından hazırlanan bir rapor Huawei ve Bytedance’ın başını çektiği çok sayıda Çin merkezli teknoloji şirketinin Komünist Parti lehine çalıştığını iddia ediyor. Çin hükümeti Uygur’daki müslümanlara yönelik son derece sert bir politika uyguluyor ve şirketlerim doğrudan destek sağladığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde TikTok’ta bir kullanıcı Çin hükümeti eleştirdiği sebebiyle hesabı kaldırılmış ve büyük ses getirmişti. 17 yaşında Afgan asıllı ABD vatandaşı Feroza Aziz’in hesabına sansür uygulandı ve daha sonrasında gelen tepkiler ile beraber kaldırılan hesap yeniden açılmıştı. TikTok bunun için kullanıcılarından özür dilemek durumunda kaldı. Güvenlik uzmanları Çin kuvvetlerinin TikTok’tan yardım aldığını belirtiyor.

Bu iddialar ile ilgili Bytedance adına konuşan bir yetkili, güvenlik güçlerinin kendilerine özel sosyal medya hesabı açabileceğini ancak şirket olarak bu hesaplar üzerinde herhangi bir kontrol mekanizması geliştirmediklerini söyledi. TikTok geçtiğimiz günlerde dünya genelinde toplamda 1.5 milyar indirme sayısına ulaşarak elde edilmesi güç bir rekora imza attı.

Şirketler Hükümet Tarafından Finanse Ediliyor

Şirketler Hükümet Tarafından Finanse Ediliyor

Raporda Komünist Parti’ye destek sağlayan Çinli şirketlerin hükümet tarafından finanse edildiğine yer veriliyor. Bu şirketler arasında yapay zeka alanında öncü firmaların olduğu belirtiliyor. Küreselleşmenin etkisi ile bu teknolojilerin kısa sürede dünya genelinde yayılacağını iddia eden rapor, Çin şirketlerinin bu konuda büyük yatırımlar yaptığına dikkat çekiyor.

Huawei’nin 5G teknolojisi için en büyük yatırım yapan firma olduğu biliniyor ve ABD yönetimi tarafından şirket ulusal güvenlik tehdidi olarak lanse edilmişti. Raporda Huawei’nin Kamu Güvenliği Bürosu ile beraber ortak çalışmalarda bulunduğuna dair somut kanıtlara yer verilmiş. Geçtiğimiz yıl Huawei, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Urumçi’de inovasyon laboratuvarı kurulması için Kamu Güvenliği Bürosu ile iş birliği anlaşması yapmıştı.

Çinli şirket halihazırda ABD yönetimi tarafından geniş kapsamlı bir yaptırım uygulamasının etkisi altında. Bu minvalde casusluk iddialarını güçlendiren raporların ortaya çıkması şirkete yönelik yeni yaptırımların uygulanmasının önünü açabilir.

Akıllı telefon pazarında Google servislerine yeni modellerinde yer veremeyen Huawei, tansiyonun daha fazla yükselmesini istemeyecektir. Huawei CEO’su Ren Zhengfei, Google olmadan da bir numara olabileceklerini iddia ediyor. Gelişmeler gösteriyor ki önümüzdeki süreçte Çinli teknoloji şirketlerine yönelik casusluk iddiaları sürekli gündemde kendisine yer bulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum