Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin ABD’den sonra Almanya ile Arasında İpler Gerilebilir

Çinli teknoloji şirketi Huawei ile Almanya yönetimi arasında önümüzdeki günlerde tansiyon yükselebilir.
Huawei’nin ABD’den sonra Almanya ile Arasında İpler Gerilebilir

Çin’in önde gelen telekomünikasyon devi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, son yıllardaki yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. 5G teknolojisine yönelik en büyük yatırım yapan firma olarak öne çıkan şirket, akıllı telefon pazarında da Samsung’dan sonra en yüksek paya sahip. Dev şirket geçtiğimiz aylardan bu yana ABD yaptırımları ile karşı karşıya kalıyor.

ABD yönetimi Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmekle suçluyor. Bilindiği üzere ABD’li teknoloji şirketleri Huawei’yi kara listeye almış konumda. Başta Google olmak üzere ülkedeki şirketler Huawei ile ticaretini belirli ürünlerle sınırlı olmak kaydıyla gerçekleştirebiliyor. Mate 30 modellerinde Google servislerinin yer almaması şirketin başını ağrıtan başlıca yaptırımlar arasında yer alıyor.

ABD kendisi ile beraber başka ülkelerin de Huawei’ye karşı önlem almaları gerektiğini belirtiyor. Hatta Trump yönetiminin açık bir şekilde ülkelerin Huawei ile ilişkilerini kesmeleri yönünde açıklamalar yaptığı biliniyor. Son gelişmeler ise Almanya ile Huawei arasında benzer durumların yaşanabileceğine işaret ediyor.

Huawei ile Almanya Arasında Tansiyon Yükseliyor

Huawei ile Almanya Arasında Tansiyon Yükseliyor

ABD ile beraber pek çok Avrupa ülkesinin Huawei’ye karşı belirli endişelerinin olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Alman yetkililer Huawei’nin adını vermedi ancak Çin’li teknoloji şirketlerine 5G konusunda güvenilmeyeceğini ifade etti. Bu açıklamada Huawei’nin kastedilmiyor olması mümkün değil çünlü şirket hem Çin’in hem de dünyanın bir numaralı 5Gt tedarikçisi konumunda. Bu gelişmeler sonrası Çin yönetimi adına Almanya Büyükelçisi Wu Ken’den de dikkat çeken bir açıklama geldi.

Ken açıklamasında Huawei’ye karşı bir takım yaptırımların uygulanması haline misilleme yapmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Çinli teknoloji devinin 5G tedarikçisi olarak saf dışı bırakılması halinde Almanya’nın önde gelen otomobillerinin güvensiz olarak ilan edileceği belirtiliyor. Wu Ken ayrıca Çin hükümetinin Almanya cephesinden gelecek olası bir yaptırıma karşı hazırlıklı olduğunun altını çizdi ve karşılıksız bırakmayacaklarını söyledi.

Huawei ve ZTE başta olmak üzere Çinli teknoloji şirketlere yönelik casusluk suçlamaları yapılmaya devam ediliyor. Huawei ise ABD’nin bu suçlamaya dair ortaya somut bir kanıt koyamadığını belirtiyor ve suçlamaları reddediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde 5G teknolojisini ABD’li şirketlere satabileceğine yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum