Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei Akıllı Telefonlara Android Güncellemelerinin Devam Edeceğini Açıkladı

Huawei geçtiğimiz günlerde geçici lisans süresinin dolması sonrası Android kullanıcılarını ilgilendiren bir açıklama yaptı.
Huawei Akıllı Telefonlara Android Güncellemelerinin Devam Edeceğini Açıkladı

Çinli teknoloji şirketi Huawei akıllı telefon pazarında en yüksek paya sahip üreticilerden biri olarak faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan pazar araştırması Huawei’nin yılın ilk yarısında en fazla akıllı telefon satışı yapan şirket olduğunu ortaya koymuştu. Teknoloji devi bilindiği üzere yaklaşık bir yıldır ABD yaptırımlarının etkisi altında.

Trump hükümeti Huawei’nin topladığı verileri Çin hükümeti ile paylaştığını ve casusluk yaptığını iddia ediyor. Çinli şirket bu iddiaları reddediyor ancak yaptırım uygulamalarından kurtulmuş değil. ABD hükümeti ülkesindeki şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için lisans alması gerektiğini belirtiyor.

Geçici olarak verilen lisansın süresi belirli aralıklarla uzatılıyordu. Geçtiğimiz günlerde ise geçici lisansın süresi tekrar doldu ve bu sefer süre uzatılmadı. Bu gelişme sonrası Huawei’nin tüm akıllı telefonlarında Google servislerinin kullanım dışı kalabileceği konuşulmaya başladı. Bu konuyla ilgili teknoloji devinden açıklama geldi.

Huawei’den Android Açıklaması

Huawei’den Android Açıklaması

Huawei özellikle kendi ülkesindeki yüksek satış rakamları ile pazardaki gücünü korumaya devam ediyor. Ancak yaptırımlar nedeniyle şirketin yeni amiral gemilerinde Google servisleri kullanılamıyor. Play Store, YouTube, Gmail, Haritalar gibi pek çok popüler uygulama bu nedenle Huawei telefonlarda yer almamakta. Mayıs 2019 tarihinden önce lisanslanan telefonlar için böyle bir sorun bulunmuyor.

Geçtiğimiz günlerde lisansın dolması sonrası bu telefonların da yaptırımlardan etkileneceği iddia edilmişti. Bir kullanıcının bu konuya ilgili Twitter’dan sorduğu soruya şirketten aydınlatıcı yanıt geldi.

13 Ağustos’ta lisans süresinin dolması sonrası telefonlara ne olacağına dair bir kullanıcıya gelen soruya şirket, “Mevcut cihazlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Güvenlik ve yazılım güncellemelerini her zaman olduğu gibi cihazlarımızda paylaşmaya devam edeceğiz.” cevabını verdi.

HMS Çalışmaları Sürüyor

HMS Çalışmaları Sürüyor

Android’in geliştiricisi olan Google’dan ise henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde Huawei ile ticareti engellediği şirketlere yenilerini ekleme kararı almıştı. Bununla beraber geçici lisans süresinin uzatılmayacağı ve bu şirketlerin yeniden lisans başvurusu yapması gerektiği belirtilmişti.

Çinli teknoloji devi diğer yandan kendi ekosistemini kurmaya devam ediyor. App Gallery’e yatırımlarını sürdüren şirket, önümüzdeki günlerde yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0’ı da tanıtmaya hazırlanıyor. Hatta bu işletim sisteminin ilk kez bir akıllı telefonda yer alabileceği konuşuluyor. Şirket önümüzdeki günlerde yeni amiral gemisi Mate 40 serisini tanıtacak ve bu telefonlarda Google uygulamalarının yer alması beklenmiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum