Yatırım yapmaya başla!

Huawei, Akıllı Telefonlarında Harita Uygulaması Olarak TomTom’u Bünyesine Katıyor

Huawei ABD yaptırımları sonrası kendi uygulamalarını geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.
Huawei, Akıllı Telefonlarında Harita Uygulaması Olarak TomTom’u Bünyesine Katıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei, Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satışı yapan üretici konumunda. Geçtiğimiz yıl itibariyle teknoloji devi 240 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Uzmanlar son dönemde uygulanan ABD yaptırımları olmasaydı bu sayının çok daha yüksek rakamlara ulaşacağını tahmin ediyor. Ambargonun Huawei için en can alıcı kısmı Google tarafından uygulanan yaptırımlar oldu.

Bilindiği üzere Google uygulamaları Mate 30 gibi yeni üretilen telefonlarda kullanılamıyor. Huawei ise bir süredir kullanıcılarını mağdur etmemek adına alternatif yollar aramaya başladı. Bunun için ilk olarak kendi işletim sistemi HarmonyOS’u duyurdu. Ancak şirket işletim sisteminin henüz akıllı telefonlar için kullanıma sunmak istemiyor ve tercihini Android sürümlerinden yana kullanıyor.

Google’ın popüler servisleri YouTube, Haritalar, Drive ve Play Store gibi uygulamaları bu telefonlarda kullanılamıyor. Huawei bu yaptırıma karşılık kendi mobil servisleri üzerinde çalışıyor. Son olarak Haritalar uygulamasına alternatif yeni bir servisin geleceği ortaya çıktı.

Huawei’den Yeni Harita Servisi Geliyor

Huawei’den Yeni Harita Servisi Geliyor

Geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji devi Huawei Mobil Servisleri adı altında yeni bir platform üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Akıllı telefon kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu uygulamaların başında ise harita servisleri geliyor. Huawei bu amaca hizmet edecek yeni uygulama için Hollanda merkezli TomTom ile anlaşma yaptı. Açıklama TomTom sözcüsü tarafından yapıldı ve imzaların atıldığı ifade edildi. Yeni servis Google Haritalar’da olduğu gibi kullanıcılara trafik bilgisi ve navigasyon hizmeti sağlayacak.

TomTom adı verilen bu uygulama akıllı telefonlarda Huawei Maps adı ile yer alacak. TomTom servisinin harita servisi olarak oldukça güçlü bir altyapıya sahip olduğu belirtiliyor. Uzmanlar Huawei’nin yaptığı bu anlaşmayı, Google’dan doğacak eksikliği kapatmak adına doğru bir seçim olduğunu ifade ediyor.

Yapılan anlaşmayla ilgili çok fazla detay verilmiş değil. Önümüzdeki günlerde tarafların bir araya gelip anlaşmayı resmi olarak duyurması bekleniyor. Duyurunun Şubat ayında gerçekleştirilecek Mobil Dünya Kongresi’nde yapılabileceği tahmin ediliyor.

Uygulama P40 Serisi ile Gelebilir

Uygulama P40 Serisi ile Gelebilir

Yeni harita altyapısı ile Huawei’nin tüm dünyayı kapsayan çevrimdışı bir harita hizmeti verebileceği ifade ediliyor. Yeni hizmetin Google Haritalar’ın sunduğu deneyimi ne derece karşılayacağı ise merak konusu. TomTom altyapısı ile geliştirilmiş harita servisi ilk olarak önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan P40 ailesinde kendisini gösterebilir.

Diğer taraftan teknoloji devinin bu yıl içerisinde HarmonyOS’u son kullanıcıya ulaştırması bekleniyor. Uzmanlar ABD yaptırımları nedeniyle farklı arayışlar içerisinde olan Çinli teknoloji şirketinin Google’ın eksikliğini karşılaması için büyük yatırımlarına devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum